❤❤یـــانەی کوردژیـن/Kurd Zhin❤❤/ / فریشته‌ی کورد میوانی ساباته‌

.

نازناو:  وشه‌ی تێپه‌ڕبوون:    |  

ئاگاداری

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌ڕێزان : هه‌رکاتێک کێشه‌یه‌ک یان په‌یامێکی ناشیاوت به‌رچاو که‌وت له‌یانه‌دا ئه‌توانن په‌یوه‌ندی بکه‌ن به‌ :_

1- بەڕێوەبەری یانە Hemn Zanko لە کوردستان بە ئمێڵی ( hemn_kurdzhin@yahoo.com ) .. ژمارەی مۆبایل ( 07736993749 )

2- به‌ڕێوه‌به‌ری گشتی ( ReKaN ) له‌ ئه‌وروپا به‌ ئیمێڵی ( Rekan_uk@hotmail.com ) ، ژماره‌ ته‌له‌فوونی( 00447724242223) .

New Page 1

بابه‌ته‌ گرنگه‌کانی به‌کارهێنانی یانه‌  

#21 2010-09-17 18:17:28

frishtaykurd
ئه‌ستێره‌ی دره‌وشاوه
شوێن: * کوردستان *
ڕێكه‌وتی به‌ ئه‌ندامبوون‌: 2008-08-15
دواترین سه‌ردان: 2014-10-19
په‌یامه‌كان: 6926
WindowsXPMSIE7

Re: فریشته‌ی کورد میوانی ساباته‌

وه‌لامی پرسیاره‌کانی فریشته‌ی جوانی

ده‌ست خۆشی بۆ برای به‌رێزم کاک سیروان گیان بۆ ئاماده‌کردنی میوانداری ئه‌مجاره‌

زۆر سوپاس هاورێ ئازیزم فریشته‌ گیان.

پرسیاری من: به‌ ویستی خۆت پێناسه‌ی 3 ئه‌ندامی یانه‌ بکه‌

ئه‌مه‌وێت پێناسه‌ی تۆ بکه‌م گۆڵه‌ چوانه‌که‌

فریشته‌ی جوانی:کسێکی زۆر ناسکێت ووشه‌ی جوان به‌کار دێنیت له‌ بابه‌ته‌کانێت ناوکی زۆر چوانێت هه‌یه‌.

یادگار:زۆر زیره‌کیت هه‌ستێکی جوانت هه‌یه‌ کاتێک ده‌ست خۆشی ئه‌ندامان ئه‌کێت  پیڤی سه‌رنچ راکێش له‌ بابه‌ته‌کانێت به‌کار ده‌نیت حه‌ز له‌ شتی تازه‌ ئه‌کێت بۆ یانه.‌ 

کاک هێمن زانکو:زۆر همنێیت قسه‌ خۆشیت حه‌ز ئه‌کێت یارمه‌تی ئه‌ندامان بکێت له‌ هه‌موو روویه‌که‌وه‌ به‌ پاشان ئه‌چیت هاهاها .

هیچ پرسیارێکیترم نیه‌ له‌ تۆی گوڵ چاوه‌کانت ماچه‌که‌م

سه‌رکه‌وتووبیت له‌ ژیانتدا

زۆر سوپاس فریشته‌ گیان چاوی منیت گۆڵه‌که‌م زۆر دڵ خۆش بووم به‌ پرسیاره‌ ره‌نگینه‌کانت
ماڵه‌که‌م هیوای سه‌رکوتنێت بو ئه‌خوازم هه‌ر له‌ خۆشیابیت.

دواترین جار ده‌ستكاری كراوه‌ له‌لایه‌ن frishtaykurd (2010-09-18 15:38:26)

Kurdzhin

ئاخۆ ئێستا وه‌ك چۆن من بيرى تۆ ئه‌که‌م
تۆش بير له من ئه‌که‌یته‌وه‌وه؟

http://www.kurdzhin.info/up/uploads/images/kurdzhin-a99a538f0a.gif

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#22 2010-09-17 21:22:36

₰ sîrwan ₰
به‌ڕێوه‌به‌ری ماڵپه‌ڕ
Kurdistan
Kurdzhin: barewabarayaty
شوێن: ★ شـه‌قلاوه‌★
ڕێكه‌وتی به‌ ئه‌ندامبوون‌: 2008-10-22
دواترین سه‌ردان: 2019-10-06
په‌یامه‌كان: 3747
ویبگه‌
WindowsMSIE7

سلاو فریشته‌ خان به‌خێر بێت بۆ ساباتی کوردژین هیوادارم که‌ ماندوو نه‌بیت له‌ وه‌لامدانه‌وه‌ی پرسیاره‌کانی ئه‌ندامان
به‌خته‌وه‌ر بیت و هه‌موو کات سه‌رکه‌وتوو بیت له‌ کاره‌کانت به‌تایبه‌تی پیشه‌که‌ت و له‌گه‌لی به‌رده‌وام بیت و
هه‌میشه‌ له‌ خۆشی و به‌خته‌وه‌ری دا بیت ئه‌زیزم و ته‌مه‌ن درێژو به‌خته‌وه‌ر بیت له‌ ژیان

حه‌زم کرد بپرسم :
1- چۆن ده‌روانیته‌ ئاستی زانست و زانیاری لای قوتابیان به‌ شێوه‌یه‌کی گشتی ؟
2- بنه‌مای پته‌و بوونی یاخود بلێیت بنه‌مای بنیاتی قوتابی باخچه‌ی ساوایانه‌ و دوای ئه‌و قۆناغی سه‌ره‌تایی ئایا تا ئیستا وه‌ک پێویست بایه‌خ دراوه‌ به‌ باخچه‌ی ساوایان یاخود پرۆگرامی خوێندن که‌ گونجاو بێت له‌گه‌ل قۆناغی سه‌ره‌تایی ؟
3- ئاکرێ یه‌کێکه‌ له‌ شاره‌ هه‌ره‌ خۆشه‌کانی کوردستان دیمه‌نێکی زۆر جوانی هه‌یه‌ هه‌ر له‌ هه‌لکه‌وتنی خانووه‌کانی و دیمه‌نه‌ سروشتیه‌کانی .. ئه‌وه‌ی ئاکرێ جیا ئه‌کاته‌وه‌ له‌ شاره‌کانی تر یه‌کێک له‌و دیمه‌نانه‌ له‌ ( نه‌ورۆز) دا به‌دیار ده‌که‌وێت ئه‌و کاته‌ی نه‌ورۆزی ئاکرێ ئه‌بینین هه‌ست ده‌که‌ین که‌ نه‌ورۆزه‌ ،، چونکه‌ جیا له‌ هه‌موو شاره‌کانی تری کوردستان دیمه‌نه‌کانی سه‌رنج راکێشن  ئایا ئه‌و کاتانه‌ چۆن لێک ده‌ده‌یته‌وه‌ ؟

هیوادارم که‌ ماندوو نه‌بیت له‌ وه‌لامدانه‌وه‌ی پرسره‌کانم
به‌خته‌وه‌ر بیت

Kurdzhin

http://www.kurdzhin.info/up/uploads/images/kurdzhin-cb44b44495.gif

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#23 2010-09-17 22:34:21

☀Yadgar☀
☆ سه‌رپه‌رشتیار ☆
Kurdistan
Kurdzhin: barewabarayaty
شوێن: ☀Hawler☀
ڕێكه‌وتی به‌ ئه‌ندامبوون‌: 2008-03-05
دواترین سه‌ردان: 2017-08-30
په‌یامه‌كان: 4398
ویبگه‌
WindowsXPMSIE

ده‌ستت خۆش بێت کاکه‌ سیروان گیان بۆ میوانداری کردنی ئه‌م میوانه‌ رۆح سوک و خوێن شیرینه‌.

فریشته‌ی کورد گیان واته‌ (هێڤی ) خان زۆر به‌خێر هاتنت لێ ده‌که‌م بۆ بوونت به‌ میوان له‌م سابه‌ته‌ی یانه‌ی کوردژین،
فرێشته‌ی کورد یه‌کێکه‌ له‌ هه‌ر ئه‌ندامه‌ ‌ به‌ وه‌فا و دڵسۆز و ماندوو نه‌ناسه‌ی یانه‌ی کوردژین ،له‌ نێو هه‌موو به‌شه‌کاندا جێگه‌ ده‌ستی ئه‌م ئه‌ندامه‌ لێهاتووه‌ دیاره‌ و سود به‌خش بوویته‌ بۆ هه‌موو به‌شه‌کان ، هیوای له‌ش ساغی و ته‌مه‌ن درێژیت بۆ ده‌خوازم له‌سه‌رجه‌م بواره‌کانی ژیاندا، وه‌گه‌یشتن به‌ سه‌رجه‌م ئاواته‌کانت ،،،

هاورێ گیان منیش چه‌ند پرسیارێکم هه‌یه‌ له‌ به‌رێزتان ."

1- فریشته‌ی کورد گیان پێناسه‌ی چیه‌ بۆ ئه‌و که‌سانه‌ی بێ وه‌فان به‌رامبه‌ر به‌ به‌ڵێن و په‌یمانه‌کانیان ؟؟

2-فریشته‌ی کورد پێناسه‌ی چیه‌ بۆ وشه‌ی  دابـــــــران ؟؟

3- فریشته‌ی کورد تا چه‌نێک لێبورده‌یه‌ له‌ ژیاندا؟؟ به‌رای تۆ لێبورده‌یه‌ له‌ هه‌موو حاڵه‌تێکدا پێویسته‌ بۆ مرۆڤه‌کان؟؟

ته‌نها ئه‌وه‌نده‌ پرسیاره‌م هه‌بوو، دووباره‌ زۆر زۆر به‌خێر هاتنت لێ ده‌که‌م ، به‌ هیوای به‌سه‌ر بردنی کاتێکی خۆش له‌ کاتی میوانداریه‌که‌تدا،،،

Kurdzhin
هەموو کەس بەختەوەری دێنێت:
هەندێک کەس بە هاتنیان!! هەندێک کەس بە رۆێشتنیان....

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#24 2010-09-18 20:31:16

frishtaykurd
ئه‌ستێره‌ی دره‌وشاوه
WindowsXPMSIE7

وه‌لامی پرسیاره‌کانی به‌رێز کاک m.b bawanoori

ده‌ست خۆشی بۆ كاك سیروان و به‌خێرهاتنت ده‌كه‌م فریشته‌ی كورد بۆ ئه‌م ساباته‌ی كوردژین

زۆر سوپاس برای ئازیزم ساباته‌که‌ به‌ پرسیاری تۆ جوانه‌ برا گیان.

**یه‌كێك له‌ناوداره‌كان ئه‌ڵێت: ئه‌و كه‌سه‌ی بێ پرسیار ده‌ژی له‌ ڕاستیدا ناژی ** به‌لای تۆوه‌ مه‌به‌ست له‌م وشه‌یه‌ چیه‌؟

زۆر راسته‌،خۆی ژیان هه‌ووی پرسیاره‌ تا من یان تۆ پرسیار نه‌کین چون له‌ ژیان تێده‌گین مرۆڤ تا مردن پیوستی به‌ پرس که‌ردن هه‌یه‌.بۆ نمونه‌ منداڵ هه‌ر له‌ دسپیکی قسه‌ کردنی رۆژ تا ێواره‌ کومڵێک پرسیار له‌ دیک و باوکی ئه‌کات چا هه‌ندێک چار سه‌رسورمانیت دێت له‌ هه‌ندێک پرسیاره‌کانی منداڵ.مرۆڤی بێ پرسیار شاره‌زایی له‌ هیچ بوارێکی ژیان نابێت.

**مه‌كسیم گۆركی ده‌ڵێت:شاعیركاخی خه‌یاڵی دروست ئه‌كات،،خوێنه‌ر تێیدا ده‌ژین و چاپخانه‌كانیش كریكه‌ی وه‌رده‌گرن.....ئه‌مه‌ چۆن؟؟

ئه‌مه‌ یانی هه‌ر شتێک مرۆڤ پێیه‌وه‌ ماندوو ئه‌بیت یان هیلاک ئه‌بێت،که‌سانی به‌رامبه‌ر خۆشی پێوه‌ ئه‌بات لاوانه‌یه‌ شاعیر بو چاند مانگێک خۆی خه‌ریکی هونراوه‌یک به‌کات ئه‌و هه‌مو هه‌ست و خه‌یاڵه‌ جوانه‌کانی بیخرێته‌ سه‌ر کاغزێک.خۆی ئه‌و تاموو چێژه‌ی لێ وه‌رنه‌گرێک که‌ خوێنه‌ر لێ وه‌رئگرێت،یان ئه‌و داهاته‌ی که‌ چاپکه‌ره‌کان وه‌رئه‌گرین دوو ئه‌ونده‌ بۆ خوی هه‌ڵگرێت بشێکی که‌م بۆ شاعیره‌که‌ بێت،یانی نمونیکی بچوک هه‌ر له‌ سه‌ر ژیانی رۆژانی خۆمان بۆ باس بکه‌م کاتێک دیکه‌کانمان له‌ ماڵه‌وه‌ چشت لێ ئنێنن ئه‌و تاموو له‌زتێ ئیمه‌ لێ وه‌رئه‌گرین دایکانی ئیمه‌ لێ وه‌رناگرین کاتێک بێ ئه‌ڵێ دایه‌ ده‌ست خؤش خواردنه‌که‌ زۆر به‌تام بوو لاوانه‌یه‌ پێ سیر بێت چونکه‌ خۆی هه‌سته‌ به‌ خۆشی خواردنه‌که‌ نه‌کات.بۆیه‌ من ئه‌ڵیم هه‌موو شتێک که‌ مرۆڤ بێ هیلاک و ماندوو بێت به‌رامبه‌ره‌کان زیاتر سوون لێ وه‌رئه‌گرن .کاک مه‌ریوان من ئه‌وها لێ تێده‌گه‌م .

**چینیه‌كان ده‌ڵێن دوو جۆر مرۆڤی باش هه‌ن ئه‌وانه‌ی كه‌ مردوون و ئه‌وانه‌ی له‌دایك نه‌بوون***ئایا ئێمه‌ كه‌ده‌ژین خراپه‌مان چیه‌ یان ب ۆ باش نین؟؟

من له‌گه‌ڵ ئه‌م ووته‌ی چینیه‌کان نیم له‌وانیه‌ ئه‌و منداڵانی هێشتان  نابۆنه‌ باش بن چونکه‌ چاویان به‌ ژیان نه‌کوتووه‌ به‌لام ئه‌وانی مردوون به‌لای منه‌وه‌ مرچ نیه‌ باش بن چونکه‌ هه‌موو مرۆڤێک له‌ ژیان چاکه‌و خراپی خۆی هه‌یه‌، ووتت خراپه‌مان چیه‌ یان بۆ باش نیین،چونکه‌ ئیمه‌ زۆربێ ژیانی خۆمان به‌ شتی بێ سوود به‌ رێ ئه‌کین یانی هیچ بنه‌مایک بۆ ژیانی خۆمان دانانیین من ناڵیم هه‌موو مرۆڤێک به‌لام هندێک له‌ ئیمه‌ نه‌ له‌ مانای خێزان تێده‌گات نه‌ هه‌ست به‌ به‌رپرسیاره‌تی ئه‌کات،   

**لای تۆ خۆشی چیه‌ ؟ ناخۆشی كامه‌یه‌؟
[color=red] خۆشی لای من کاتیه‌ ته‌مه‌نه‌که‌ی زۆر کورته‌،ئه‌وه‌ وه‌ک رای خۆم.
ناخۆشی زۆره‌.باس ناخوشی لای من ئه‌وه‌یه‌ کاتێک ئازیزانێت له‌ پێش چاوه‌ت وون ئه‌به‌ن باوه‌رناکه‌م هیچ شتێک له‌ وه‌ ناخۆش تر بێت.
[/color]

**حه‌ز ئه‌كه‌ی خه‌ڵك بتناسن یان خه‌ڵك بناسیت؟

بڵی حه‌ز ئه‌که‌م خه‌ڵك به‌م ناسن هه‌روه‌ها منیش خه‌ڵك بناسم چونکه‌ تێکه‌لاو بوون خۆشه‌ به‌س نه‌ک له‌گه‌ڵ هه‌موو که‌سێک .

**چی ده‌ڵێت ئه‌گه‌ر ڕۆژێك له‌ ڕؤژان سه‌رپێچیه‌ك له‌ یانه‌ ئه‌نجام بده‌یت و بۆت نه‌كرێت به‌سه‌ر پێچی و چاو پۆشیت لێ بكرێت؟؟

نا زۆر حه‌ز ئه‌که‌م  سه‌رپێچینم بۆم ئه‌نجام بدرێت چونکه‌ مرۆڤ تا مردن رووبه‌روی هه‌ڵه‌ و سه‌رپێچی ئه‌بێت حه‌ز ناکه‌م چاو پۆشیم لێ بکرێت زۆر ئاسایه‌ به‌ خۆشحالیشه‌وه‌ وه‌رئه‌گره‌م.

**ئایا مرۆڤ ئه‌توانی ڕابردوو هه‌موو بگێڕێته‌وه‌ یان ئه‌توانێ به‌شێكی ژیان بكات به‌ڕابردوو؟؟

نا ناتوانێت هه‌مووی بگه‌رێنیته‌وه‌ به‌لام ئه‌توانێت به‌شێکی ژیانی خۆی بکات به‌ رابردوو.چونکه‌ ژیان به‌رده‌وامه‌ ئه‌وی رۆیشت چوو یان ئه‌ی له‌ ده‌ستتدا ناگرێته‌وه‌ به‌لام هێزو توانایکی تر به‌ مروڤ ئه‌دات که‌ به‌رده‌وام بێت له‌ ژیان.

**بۆچی مامۆستایان به‌زۆری له‌ دنیای خوێندنه‌وه‌ دوور ئه‌كه‌ونه‌وه‌؟؟

من نازانم بۆ به‌لام له‌وانایه‌ هویه‌کی هه‌بوونی ئه‌و ئامیره‌ تازانه‌ که‌ ئستا له‌ به‌ر ده‌ستی ئیمه‌دایه‌ نه‌ک به‌س ماموستایان به‌ڵکو قوتابیه‌کانیش دوور بخاته‌وه‌ یانش نه‌بوونی کاتێکی گونچاو،یان که‌ له‌ قۆتابخانه‌ یته‌وه‌ زۆر هیلاک و ماندووه‌ زه‌وقی خوێندنه‌وه‌ نامێنیت،من خۆم ئه‌ڵیم که‌ له‌ قۆتانخانه‌ ده‌مه‌وه‌ هیچ هێزم تیا نامێنیت بشم کوژن ناتوانم هیچ بخوێنمه‌وه‌،

هیوام سه‌ركه‌وتنته‌ له‌سه‌رجه‌م بواره‌كانی ژیانتدا.....

زۆر سوپاس کاک m.b bawanoori  زۆر خۆشحاڵ بۆم به‌ پرسیاره‌کانێت هیواداره‌م توانیبم به‌ گوێری پرسیاره‌کانت وه‌لامم دابێته‌وه‌ منیش هیوای ژیانێکی خۆش بۆ ئه‌خوازم هه‌ر له‌ بخته‌وه‌ریدا بیت .

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#25 2010-09-18 21:12:57

✿AsiNat✿
فریشته‌ی ناز
Kurdistan
شوێن: ❤سلــێـمانـی❤
ڕێكه‌وتی به‌ ئه‌ندامبوون‌: 2010-07-06
دواترین سه‌ردان: 2013-08-11
په‌یامه‌كان: 1559
WindowsXPMSIE7

ده‌سته‌كانت خۆش كاك سیروان گیان بۆ چونه‌ ناخی ئه‌ندامێكی دی و كرته‌میوانێك له‌ كوردژین ،،، ماندونه‌بیت .

له‌م كاته‌دا دێمو له‌ده‌رگایی ناخت ئه‌ده‌موو هیوامه‌ لێم بكه‌یته‌وه‌ تا جوانترین وشه‌ت له‌ پاكیت و دڵسۆزیت و ساده‌یت پێشكه‌ش كه‌مه‌وه‌ تا دیسان له‌م میوانییه‌دا نوێی بكه‌ینه‌وه‌و گه‌وره‌تریان كه‌یت ..... ،،،، فریشته‌ گیان ئه‌زیزم میوانیت ڕه‌نگدانه‌وه‌یه‌كه‌ له‌ ئاسوده‌یت ،،، وێنه‌یه‌كه‌ له‌ ‌په‌ڕه‌یه‌كی سپی ... .

ئه‌زیزم من هیچ پرسیارێكم لا دروستنه‌بووه‌‌ ،ته‌نها هیوام به‌خته‌وه‌ریته‌ له‌ژیانتا ،، ئه‌خوازم ئه‌وه‌ی له‌ ناختایه‌ بێته‌ دیو ئاسوده‌یت له‌ گشت خه‌نده‌كانه‌وه‌ بۆبژیه‌نێته‌وه‌ ... .
هیواشمه‌ هه‌میشه‌ ته‌ندروست باش و سه‌ركه‌وتوبیت له‌ ژیانتا گیانه‌ ...،،،       .......خۆشحاڵبووم به‌شداربوم له‌ میوانێكه‌ندا ......

ئه‌م گوڵا ئه‌یه‌مه‌ ده‌سته‌كانت هیوامه‌ قبوڵت بێت و لێم وه‌رگریت گیانه‌ .....

http://www.kurdzhin.info//uploads/images/kurdzhin-c5f40ebfcc.png

* * * * میوانیت پڕبێت له‌ خۆشی ده‌ستپێك تا كۆتا * * * *

دواترین جار ده‌ستكاری كراوه‌ له‌لایه‌ن Viyan (2010-09-18 21:25:57)

Kurdzhin

❤:✿سُـــبْــحَـــانَ اللهِ وَبِــحْــــمــــدِهْ❤:✿
❤:✿سُــبْـــحَـــانَ اللهِ الــعًــظِـــيــــمْ❤:✿

http://www.kurdzhin.info/up/uploads/images/kurdzhin-92dc455286.gif

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#26 2010-09-19 09:49:05

*HawNaz*
فریشته‌ی ناز
Kurdistan
شوێن: سلێمانی
ڕێكه‌وتی به‌ ئه‌ندامبوون‌: 2008-08-26
دواترین سه‌ردان: 2015-04-05
په‌یامه‌كان: 1168
ویبگه‌
WindowsXPFirefox

سلاو رێزم بۆتۆی ئازیز
زۆر خۆشحالبووم که‌ میوانی ئه‌م جاره‌ی  ساباته‌ ره‌نگینه‌که‌ی کوردژینیت
هیوادارم کاتێكی خۆش به‌ریته‌ سه‌ر له‌گه‌ل ساباتدا
هه‌میشه‌ ژیانت پر خۆشی و به‌خته‌وه‌ری بێت فریشته‌ گیان ..

منیش ئه‌م چه‌ند پرسیاره‌م لێت هه‌یه‌:
1: تۆ مامۆستای ئینگلیزیت ، ئایا تا  ئێستا بابه‌تی ئینگلیزیت کردوه‌ به‌ کوردی ؟
2:ئایا مالپه‌ره‌ ئینگلیزییه‌کان ئه‌که‌یته‌وه‌؟
3:به‌رای تۆ جیاوازی نێوآن زمانی ئینگلزی و زمانه‌کانی تر چییه‌؟
4:له‌یه‌کێك له‌ وه‌لامه‌کانتا نوسیوته‌ سه‌رسامم به‌ هاوناز ،، زۆر سوپاست ئه‌که‌م ،، ئایا کام بابه‌تی منت زۆر به‌دل بووه‌؟
5:من بابه‌تی ئینگلیزم زۆر کردوه‌ به‌ کوردی گه‌ر پێت بلێم با بابه‌تێکی ئینگلزی به‌یه‌که‌وه‌ بکه‌ینه‌ سه‌ر زمانی کوردی ئایا هه‌ستت چۆن ده‌بێت؟
6:گه‌ر پێت بلێم ئامۆژگاریم بکه‌ : چ ئامۆژگارییه‌کم ئه‌که‌یت ؟
7:ئایا ده‌توانی وتته‌یه‌کی ئینگلزیم پێشکه‌ش بکه‌یت؟

هیوای سه‌رکه‌وتن و خۆشبه‌ختیت بۆ ده‌خوازیم

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#27 2010-09-19 10:58:17

arabawanory
جوانەمەرگ
شوێن: گرمیان/باوه‌نور
ڕێكه‌وتی به‌ ئه‌ندامبوون‌: 2010-05-26
دواترین سه‌ردان: 2012-04-22
په‌یامه‌كان: 571
WindowsFirefox

سه‌ره‌تا ده‌ست خۆشی له‌و به‌ڕێزه‌ ده‌كه‌م بۆ ئاماده‌كردنی ئه‌م میوانداریه‌
دوای ئه‌وه‌ش به‌خێرهاتنت ده‌كه‌م بۆ ئه‌م میوانداریه‌ هیوادارم به‌ پرسیاری ئه‌ندامان بێزار نه‌بیت هه‌میشه‌ خۆشحاڵ بیت

وه‌ منیش حه‌زم ئه‌م پرسیارانه‌ت لێبكه‌م به‌ هیوام بێزارت نه‌كه‌م

1-كاتێك ئه‌ندامێك له‌ میوان ده‌پرسێت:ته‌مه‌نت چه‌نده‌؟ یان ئه‌گه‌ر ئه‌ندامێك له‌ تۆ بپرسێت ته‌مه‌نت چه‌نده‌؟ هه‌ستت چۆن ده‌بێت؟
2-گریمان به‌ڕێزت به‌ دوو ڕۆژ سه‌رقاڵی وه‌رگێڕانی بابه‌تێكی،كاتێك ئه‌ته‌وێت بابه‌ته‌كه‌و دابنێیت به‌تایبه‌تی له‌ به‌شی هه‌مه‌ڕه‌نگ یان هه‌ربه‌شێكی تر كه‌ بابه‌تی زۆری لێ داده‌نرێت هه‌ر كه‌ بابه‌ته‌كه‌و دانا له‌ كوردژین ده‌رچۆ ماوه‌ی 2 كاتژمێر ده‌بینیت بابه‌ته‌كه‌ت له‌ ژێره‌وه‌یه‌ ئه‌و كاته‌ هه‌ستت چۆن ده‌بێت؟یان قه‌ت ئه‌ڵێی خۆزگه‌ ئه‌م بابه‌ته‌م دانه‌نابایه‌؟
3-وته‌یه‌ك هه‌یه‌ ده‌ڵێت:(ئافره‌تان دوو كات ده‌گرین:؟-كاتێك هه‌ڵ ده‌خه‌ڵه‌تێن!؟-وه‌ كاتێكیش ده‌یانه‌وێ كه‌سێك هه‌ڵ خه‌ڵه‌تێنن!؟)ئایا ئه‌م وته‌یه‌ ڕاسته‌؟یان هۆیه‌كی تری گریانی ئافره‌ت به‌زۆری چیه‌؟
4-چی ده‌ڵێت به‌و كه‌سانه‌ی كه‌ كاتێك بابه‌تی كۆپی دێنن دایان ده‌نێن وه‌ مافی تۆی به‌ڕێزیش نامێنێت‌ به‌وه‌ی كه‌ بابه‌ته‌ وه‌ڕگێراوه‌كه‌ت ده‌كه‌وێته‌ ژێره‌وه‌؟ئه‌ی چی به‌وانه‌ ده‌ڵێت:كه‌ ئه‌ندامن له‌ یانه‌و بابه‌تی ئه‌ندامی تری یانه‌كه‌مان ده‌بات و ئاماژه‌ به‌ ناوی وه‌رگێره‌كه‌ نادات واته‌ مافی ئه‌و كه‌سه‌ ده‌خوات؟
5-به‌ بابه‌تی كام ئه‌ندام زۆر سه‌رسامیت؟
6- كام به‌شی كوردژینت رق لێیه‌؟وه‌ كامه‌شیانت خۆش ده‌وێت؟

وه‌ هیوادارم كه‌ بێزارم نه‌كردبیت به‌ پرسیاره‌كانم
دووباره‌ به‌خێر بێیت وه‌ ده‌ست خۆش بۆ ئه‌وه‌ی له‌گه‌ڵ پرسیاره‌كاندا خۆت ماندوو ده‌كه‌یت.،،،سوپاس

Kurdzhin
این چه‌ جهانیست كه‌ نوشیدن می نارواست؟
این چه‌ بهشت يست در آن خوردن گندم ختاست؟!!!
اين جفـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــاست

ئـــــــــــاره‌ بـــــاوه‌نــــووری

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#28 2010-09-19 16:48:20

frishtaykurd
ئه‌ستێره‌ی دره‌وشاوه
WindowsXPMSIE7

وه‌لامی پرسیاره‌کانی کاک سیروان

سلاو فریشته‌ خان به‌خێر بێت بۆ ساباتی کوردژین هیوادارم که‌ ماندوو نه‌بیت له‌ وه‌لامدانه‌وه‌ی پرسیاره‌کانی ئه‌ندامان
به‌خته‌وه‌ر بیت و هه‌موو کات سه‌رکه‌وتوو بیت له‌ کاره‌کانت به‌تایبه‌تی پیشه‌که‌ت و له‌گه‌لی به‌رده‌وام بیت و
هه‌میشه‌ له‌ خۆشی و به‌خته‌وه‌ری دا بیت ئه‌زیزم و ته‌مه‌ن درێژو به‌خته‌وه‌ر بیت له‌ ژیان

زۆر سوپاس کاک سیروان نا هیچ ماندوو نابه‌م زۆر خۆشحاڵم به‌ پرسیاره‌کانی ئه‌ندامه‌ خۆشه‌ویسته‌کانم هه‌روه‌ها منیش هیوای ته‌مه‌ن درێژی و به‌خته‌وه‌ری بۆ تۆی ئازیز ئه‌خوازم له‌ خوا داوه‌کاره‌م بگیت به‌ سه‌رچه‌م ئاوات و خوزییه‌کانیت هه‌ر سه‌رکه‌وتوو بیت.

حه‌زم کرد بپرسم :
1- چۆن ده‌روانیته‌ ئاستی زانست و زانیاری لای قوتابیان به‌ شێوه‌یه‌کی گشتی ؟

به‌ رای من زۆر باشه‌ من وه‌ک مامۆستای قوتابیانی سه‌ره‌تاییم ئاستی زانستیان زۆر باشه‌ پاش گۆرینی سیسته‌می خوێندن وه‌ گورینی پروگرامی خوێندن من که‌ مامۆستای وانه‌ی ئنگلیزیم ئه‌و منهچه‌ تازانه‌ی وانه‌ی ئنگلیزی که‌ بۆ قوتابیه‌کان داناوه‌ چوه‌اۆ چوره‌ قوتابیان زۆر حه‌ز لێ ئه‌که‌ن به‌تایبه‌تی کاتێک سیدی و فلاشکارته‌کان به‌ کار دێنێت زۆر زوو وانه‌که‌ وه‌رده‌گرن فێر ده‌بن.

2- بنه‌مای پته‌و بوونی یاخود بلێیت بنه‌مای بنیاتی قوتابی باخچه‌ی ساوایانه‌ و دوای ئه‌و قۆناغی سه‌ره‌تایی ئایا تا ئیستا وه‌ک پێویست بایه‌خ دراوه‌ به‌ باخچه‌ی ساوایان یاخود پرۆگرامی خوێندن که‌ گونجاو بێت له‌گه‌ل قۆناغی سه‌ره‌تایی ؟

وه‌ک پیوست نه‌ده‌راوه‌ ئه‌گه‌ر سیری وه‌لاتانی تر بکین گرینگیه‌کی زۆر به‌ باخچای ساوایان داوه‌ نه‌ک له ته‌مه‌نی 5 سالی به‌ڵکو هه‌ر له‌ 8 مانگیه‌وه‌ دایک و باوان منداڵی خۆیان ئه‌به‌ن بۆ ئه‌م باخچانه‌.له‌ کوردستانی ئه‌مه‌ هه‌شتان زۆری ماوه‌ بگاته‌ ئه‌و وه‌لاتانه‌ ئه‌گه‌ر له‌ کوردستانیش بایه‌خ پێ بدرێت هه‌ر چ نه‌بێت منداڵان تۆزێک شارازایان له‌ پیته‌کان و له‌ ره‌نگه‌کان هه‌روه‌ها له‌ بیرکاریش شاره‌زایان ده‌بێت.هیواداره‌م له‌ کوردستانی ئیمه‌ش بایخه‌کی زۆری پێ بدرێت چونکه‌ منداڵانی ێیمه‌ هیچ له‌ مندالانێ تری جیهان که‌متر نیه‌.

3- ئاکرێ یه‌کێکه‌ له‌ شاره‌ هه‌ره‌ خۆشه‌کانی کوردستان دیمه‌نێکی زۆر جوانی هه‌یه‌ هه‌ر له‌ هه‌لکه‌وتنی خانووه‌کانی و دیمه‌نه‌ سروشتیه‌کانی .. ئه‌وه‌ی ئاکرێ جیا ئه‌کاته‌وه‌ له‌ شاره‌کانی تر یه‌کێک له‌و دیمه‌نانه‌ له‌ ( نه‌ورۆز) دا به‌دیار ده‌که‌وێت ئه‌و کاته‌ی نه‌ورۆزی ئاکرێ ئه‌بینین هه‌ست ده‌که‌ین که‌ نه‌ورۆزه‌ ،، چونکه‌ جیا له‌ هه‌موو شاره‌کانی تری کوردستان دیمه‌نه‌کانی سه‌رنج راکێشن  ئایا ئه‌و کاتانه‌ چۆن لێک ده‌ده‌یته‌وه‌ ؟ 

به‌ڵی شاری ئاکرێ یه‌کێکه‌ له‌ شاره‌ دێرینه‌کانی کوردستان زۆر شێنواره‌ کۆنه‌کانی تا ێستا ماوه‌.شاری ئاکرێ جیاوازیکی زۆری هه‌یه‌ له‌ (نه‌ورۆز) خوشترین رۆژه‌ له‌ لای ێیمه‌ ئاکره‌ییه‌کان .ئه‌وه‌ی خۆشه‌ له‌ نه‌ورۆزی ئاکرێ خه‌ڵکه‌که‌ پیش هاتنی ئه‌م رۆژه‌ خۆشه‌ خۆی بۆ ئاماده‌ ئه‌که‌ن له‌ هه‌موو رویه‌که‌وه‌.ئه‌وه‌ی ئاکرێ له‌ شاره‌کانی تر چیا ئه‌کاته‌وه‌ له‌ نه‌ورۆز هه‌بونی ئه‌و شاخانه‌یه‌ که‌ هه‌ر چوار ده‌وری ئاکرێ ئه‌کرێته‌وه‌ پێش هاتنی ئه‌م رۆژه‌ گه‌نچانی ئاکری بۆ ماوه‌ی چه‌ند رۆژێک دار له‌ سه‌ر ئه‌م شاخانه‌ کۆ ئه‌که‌نه‌وه‌ کاک سیروان من نازانم چۆن ئه‌م هه‌سته‌ی خۆم بۆت باسی به‌که‌م له‌م رۆژه‌دا ئه‌وی من له‌م رۆژه‌دا سه‌رنچم بۆ رادکێشیت کاتێک گه‌نچه‌کان ئاگر بۆ سه‌ر شاخی(که‌لێ) ئه‌به‌م زۆر له‌ خه‌ڵکانی شاره‌کانی تری کوردستان دین بۆ  نه‌ورۆزی ئاکرێ بۆ بینینی ئه‌م دیمه‌نه‌ جوانانه‌ی له‌ رۆژی نه‌ورۆزدا هیواداره‌م هه‌موو ئه‌ندامان سه‌ره‌دانی ئاکرێ بکه‌ن له‌ نه‌ورۆزدا له‌ نیزیکه‌وه‌ دیمه‌نه‌ جوانانه‌ به‌ چاوی خۆیان بیبینن .

هیوادارم که‌ ماندوو نه‌بیت له‌ وه‌لامدانه‌وه‌ی پرسره‌کانم
به‌خته‌وه‌ر بیت 

زۆر سوپاس کاک سیروان نا برا گیان هیچ ماندوو نه‌بۆمه‌ هیواداره‌م به‌ گوێره‌ی پرسیاره‌کانت وه‌لامم دابێته‌وه‌
منیش هیوای به‌خته‌وه‌ری و ته‌مه‌ن درێژی بۆ ئه‌خوه‌زم.

دواترین جار ده‌ستكاری كراوه‌ له‌لایه‌ن frishtaykurd (2010-09-19 17:54:13)

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#29 2010-09-19 18:40:09

frishtaykurd
ئه‌ستێره‌ی دره‌وشاوه
WindowsXPMSIE7

وه‌لامی پرسیاره‌کانی کاک یادگار

ده‌ستت خۆش بێت کاکه‌ سیروان گیان بۆ میوانداری کردنی ئه‌م میوانه‌ رۆح سوک و خوێن شیرینه‌.

فریشته‌ی کورد گیان واته‌ (هێڤی ) خان زۆر به‌خێر هاتنت لێ ده‌که‌م بۆ بوونت به‌ میوان له‌م سابه‌ته‌ی یانه‌ی کوردژین،
فرێشته‌ی کورد یه‌کێکه‌ له‌ هه‌ر ئه‌ندامه‌ ‌ به‌ وه‌فا و دڵسۆز و ماندوو نه‌ناسه‌ی یانه‌ی کوردژین ،له‌ نێو هه‌موو به‌شه‌کاندا جێگه‌ ده‌ستی ئه‌م ئه‌ندامه‌ لێهاتووه‌ دیاره‌ و سود به‌خش بوویته‌ بۆ هه‌موو به‌شه‌کان ، هیوای له‌ش ساغی و ته‌مه‌ن درێژیت بۆ ده‌خوازم له‌سه‌رجه‌م بواره‌کانی ژیاندا، وه‌گه‌یشتن به‌ سه‌رجه‌م ئاواته‌کانت ،،،

زۆر سوپاس کاک یادگار منیش سوپاس ئه‌م هه‌سته‌ جوانه‌ی تۆ ئه‌که‌م  خۆشحاڵ بۆم به‌ بینینی پرسیاره‌کانی تۆی ئازیز هه‌روه‌ها منیش هیوای له‌ش ساغی و ته‌مه‌ن درێژیت بۆ ده‌خوازم له‌سه‌رجه‌م بواره‌کانی ژیاندا، وه‌گه‌یشتن به‌ سه‌رجه‌م ئاواته‌کانت

هاورێ گیان منیش چه‌ند پرسیارێکم هه‌یه‌ له‌ به‌رێزتان ."

منیش به‌ چاوان وه‌لامی پرسیاره‌کانی به‌رێزتان ئه‌ده‌مه‌وه‌.

1- فریشته‌ی کورد گیان پێناسه‌ی چیه‌ بۆ ئه‌و که‌سانه‌ی بێ وه‌فان به‌رامبه‌ر به‌ به‌ڵێن و په‌یمانه‌کانیان ؟؟

پێناسه‌ی من بۆ ئه‌وان دیاره‌ هیچ هه‌ست و سۆزیکیان نیه‌ ژیان لای ئه‌وان فشه‌یه‌ خه‌ڵک به‌ که‌م ئه‌بینن.وه‌فا و به‌ڵێن یه‌کێکه‌ له‌ سیفته‌ جوانه‌کان که‌ مرۆڤ پێ ده‌ناسرێت 

2-فریشته‌ی کورد پێناسه‌ی چیه‌ بۆ وشه‌ی  دابـــــــران ؟؟

دابران:ده‌سپێکی خه‌م و ئازاره‌کانه‌ بێ هیوابوون له‌ ژیان.ناخۆشترین و گرانترین ووشه‌یه‌ کاتێک به‌ چاوی خۆت ئه‌بێنیت ئازیزترین که‌ست لێ داده‌برێ ووشه‌یه‌کی زۆر زۆرداره‌ ره‌حم به‌ که‌س نابا .

3- فریشته‌ی کورد تا چه‌نێک لێبورده‌یه‌ له‌ ژیاندا؟؟ به‌رای تۆ لێبورده‌یه‌ له‌ هه‌موو حاڵه‌تێکدا پێویسته‌ بۆ مرۆڤه‌کان؟؟

فریشته‌ زۆر لێبوردویه‌ له‌ ژیان.ژیان هیچ تاوانێکی نیه‌ تا نه‌یی بورم.به‌رای من ئه‌گه‌ر که‌سێک بێت من خۆشم بوێت زۆر ئاسایه‌ ئه‌ی بور‌م به‌لام که‌سێک بێت شایانی ئه‌وه‌ نه‌بێت که‌  من بزانم خیانه‌تی که‌ردووه‌ یان گاڵته‌ی پێ که‌ردوومه ئه‌وه‌ من قه‌ت نای بورم و شایانی لێبوردنی من نیه‌.بۆیه‌ مه‌رچ نیه‌ له‌ هه‌موو حاڵه‌تێک مرۆڤه‌کان ببورێت‌

ته‌نها ئه‌وه‌نده‌ پرسیاره‌م هه‌بوو، دووباره‌ زۆر زۆر به‌خێر هاتنت لێ ده‌که‌م ، به‌ هیوای به‌سه‌ر بردنی کاتێکی خۆش له‌ کاتی میوانداریه‌که‌تدا،،،

زۆر سوپاس کاک یادگار منیش زۆر خۆشحاڵ بووم به‌ پرسیاره‌کانێت هه‌ر سه‌رکه‌وتوو سه‌ر فیراز بیت برا گیان.

دواترین جار ده‌ستكاری كراوه‌ له‌لایه‌ن frishtaykurd (2010-09-19 19:26:14)

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#30 2010-09-19 19:22:56

frishtaykurd
ئه‌ستێره‌ی دره‌وشاوه
WindowsXPMSIE7

وه‌لامی پرسیاره‌کانی ڤیان گیان

ده‌سته‌كانت خۆش كاك سیروان گیان بۆ چونه‌ ناخی ئه‌ندامێكی دی و كرته‌میوانێك له‌ كوردژین ،،، ماندونه‌بیت .

زۆر سوپاس ڤیان گیان ده‌ستی تۆس خۆش بت گۆڵه‌که‌م بپ به‌شداریت.

له‌م كاته‌دا دێمو له‌ده‌رگایی ناخت ئه‌ده‌موو هیوامه‌ لێم بكه‌یته‌وه‌ تا جوانترین وشه‌ت له‌ پاكیت و دڵسۆزیت و ساده‌یت پێشكه‌ش كه‌مه‌وه‌ تا دیسان له‌م میوانییه‌دا نوێی بكه‌ینه‌وه‌و گه‌وره‌تریان كه‌یت ..... ،،،، فریشته‌ گیان ئه‌زیزم میوانیت ڕه‌نگدانه‌وه‌یه‌كه‌ له‌ ئاسوده‌یت ،،، وێنه‌یه‌كه‌ له‌ ‌په‌ڕه‌یه‌كی سپی ...

زۆر زۆر سوپاس ڤیان گیان بۆ ده‌ربرینی ئه‌م هه‌سته‌ جوانه‌یه‌ گۆڵه‌که‌م زۆر خۆشحاڵت که‌ردم .

ئه‌زیزم من هیچ پرسیارێكم لا دروستنه‌بووه‌‌ ،ته‌نها هیوام به‌خته‌وه‌ریته‌ له‌ژیانتا ،، ئه‌خوازم ئه‌وه‌ی له‌ ناختایه‌ بێته‌ دیو ئاسوده‌یت له‌ گشت خه‌نده‌كانه‌وه‌ بۆبژیه‌نێته‌وه‌ ... .
هیواشمه‌ هه‌میشه‌ ته‌ندروست باش و سه‌ركه‌وتوبیت له‌ ژیانتا گیانه‌ ...،،،       .......خۆشحاڵبووم به‌شداربوم له‌ میوانێكه‌ندا ......

گیانه‌کام من زۆر سوپاست ئه‌که‌م بۆ بژداریت ماڵه‌که‌م منیش هیوای ژیانه‌کی خۆش و به‌خته‌وه‌ری بۆ تۆی ئازیز ئه‌خوازم هیواداره‌م هه‌میشه‌ له‌ خۆشی و شادیدا بژیت له‌ خوا داوا ئه‌که‌م بگیت به‌ گشت ئاوات و خۆزیه‌کانت گیانه‌کام منیش دڵ خۆش بۆم به‌ به‌ژداریت چاوی منیت .

ئه‌م گوڵا ئه‌یه‌مه‌ ده‌سته‌كانت هیوامه‌ قبوڵت بێت و لێم وه‌رگریت گیانه‌ .....

زۆر زۆر سوۆاس به‌ چاوه‌کانی خۆمه‌وه‌ دیاریه‌که‌ت وه‌رئه‌گرم زۆر زۆر جوانه‌ هه‌ر بژیت باوانم.

دواترین جار ده‌ستكاری كراوه‌ له‌لایه‌ن frishtaykurd (2010-09-19 19:23:59)

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#31 2010-09-20 16:09:00

Ronyas
فریشته‌ی ناز
شوێن: ☆ سليمانى☆
ڕێكه‌وتی به‌ ئه‌ندامبوون‌: 2010-05-29
دواترین سه‌ردان: 2013-07-11
په‌یامه‌كان: 950
ویبگه‌
WindowsXPMSIE

سه‌ره‌تا ده‌ست خۆشى بۆ کاک سیروان

فریشته‌ خان به‌ خیر بییت گیانى من
هیوادارم سه‌رکه‌وتووبیت له‌ ژیاندا

پرسیاره‌کان

١ ناوى پینج ئه‌ندام بلى که‌ حه‌ز به‌ ناسینییان بکه‌یت؟ئه‌زانم ک حه‌ز ئه‌که‌ى هه‌مووییان بناسیت به‌س ناوییان بلى

٢جوانترین بابه‌ت لاى فریشته‌ چییه‌؟ به‌مه‌رجى ئه‌ندام ئاماده‌ى کردبیت واته‌ کۆپى نه‌بیت ٥ بابه‌تم پیبلى؟

پیناسه‌ى وشه‌ى سه‌راب بکه‌؟

هاورى ئازیزه‌که‌م هیوادارم ماندووم نه‌کردبیت گیانه‌

ئه‌م وینه‌یه‌ش پیشکه‌ش به‌ تۆ هیوادارم به‌ دلت بیت

http://www.kurdzhin.info//uploads/images/kurdzhin-cf15c962f0.jpg

Kurdzhin
http://www.kurdzhin.info//uploads/images/kurdzhin-55cfa7e9d6.jpg

کریستالى بیده‌نگیتان بکیشن به‌ دیواره‌کانى ده‌نگدا!!!

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#32 2010-09-20 17:59:51

frishtaykurd
ئه‌ستێره‌ی دره‌وشاوه
WindowsXPMSIE7

وه‌لامی پرسیاره‌کانی به‌رێز هاوناز گیان

سلاو رێزم بۆتۆی ئازیز
زۆر خۆشحالبووم که‌ میوانی ئه‌م جاره‌ی  ساباته‌ ره‌نگینه‌که‌ی کوردژینیت
هیوادارم کاتێكی خۆش به‌ریته‌ سه‌ر له‌گه‌ل ساباتدا
هه‌میشه‌ ژیانت پر خۆشی و به‌خته‌وه‌ری بێت فریشته‌ گیان ..

زۆر سوپاس هاوناز گیان منیش زۆر خۆشحاڵ بووم به‌ به‌ژداریت
هیوای سه‌رکه‌وتن و به‌رده‌وامی و به‌خته‌وه‌ری بۆ تۆی گۆڵ و گیان ئه‌خوازم
هه‌ر له‌ خۆشیا بیت ماڵه‌که‌م.

منیش ئه‌م چه‌ند پرسیاره‌م لێت هه‌یه‌:
1: تۆ مامۆستای ئینگلیزیت ، ئایا تا  ئێستا بابه‌تی ئینگلیزیت کردوه‌ به‌ کوردی ؟

به‌ڵی من مامۆستای ئنگلیزیم، نا تا ئیستا هیچ بابه‌تی ئنگلیزیم نه‌که‌ردووه‌ به‌ کوردی به‌لام عه‌ره‌بیم که‌ردوه‌ به‌ کوردی آنشالله‌ بۆ ئاینده‌ ئه‌گه‌ر توانیم ئنگلیزیش ئه‌که‌م به‌ کوردی.

2:ئایا مالپه‌ره‌ ئینگلیزییه‌کان ئه‌که‌یته‌وه‌؟

نه‌خێر نه‌م که‌ردوته‌وه‌ سه‌ره‌دانی هیچ مالپه‌ری ئنگلیزیه‌کانم نه‌که‌ردوه‌.

3:به‌رای تۆ جیاوازی نێوآن زمانی ئینگلزی و زمانه‌کانی تر چییه‌؟

جیاوازییه‌که‌ی ئه‌وه‌یه‌ که‌ زمانکی جیهانیه‌ له‌ هه‌موو وه‌لاته‌کان به‌ زمانی دووه‌م دێت من به‌س ئه‌م جیاوازیه‌ ئه‌بینم .

4:له‌یه‌کێك له‌ وه‌لامه‌کانتا نوسیوته‌ سه‌رسامم به‌ هاوناز ،، زۆر سوپاست ئه‌که‌م ،، ئایا کام بابه‌تی منت زۆر به‌دل بووه‌؟

شایانی نیه‌ گۆڵه‌که‌م ئه‌وه‌ راستیه‌که‌ ماڵه‌که‌م هه‌ر سه‌رکه‌وتوو بیت له‌ کاره‌ جوانه‌کانت.ئه‌و بابه‌ته‌ی که‌ من زۆر پێ سه‌رسام بووم، گفتوگۆ له‌ نیوان خه‌م و خۆشی. روانگه‌ی دنیای مناڵ....   هونه‌ری کورد تێک مه‌ده‌ن تکایه، هه‌موو بابه‌ته‌کانت زۆر سه‌رسامم به‌لام ئه‌م بابه‌تانه‌ت زۆر پێیان سه‌رسامم ده‌سته‌کانت خۆش بت گۆڵه‌که‌م هیوای به‌رده‌وامی بۆ تۆی ئازیز و خۆشه‌ویست ئه‌خوازم هه‌ر له‌ خۆشی و به‌خته‌وه‌ریدا بیت چاوی منێت باوانم.

5:من بابه‌تی ئینگلیزم زۆر کردوه‌ به‌ کوردی گه‌ر پێت بلێم با بابه‌تێکی ئینگلزی به‌یه‌که‌وه‌ بکه‌ینه‌ سه‌ر زمانی کوردی ئایا هه‌ستت چۆن ده‌بێت؟

ده‌سته‌کانت خۆش گۆڵه‌که‌م.هه‌ست به‌ دڵ خۆشیه‌کی زۆر ئه‌که‌م .

6:گه‌ر پێت بلێم ئامۆژگاریم بکه‌ : چ ئامۆژگارییه‌کم ئه‌که‌یت ؟ 

ئاموژگاریه‌که‌م بۆ تۆ گۆڵه‌که‌م هه‌ر به‌رده‌وام به‌ له‌ دانانی بابه‌ته‌ به‌ سوداکانی خۆت چونکه‌ تۆ کچێکی زۆر لێهاتوو زیره‌کیت داهاتوویکه‌ی جوانت له‌ پێشه‌.

7:ئایا ده‌توانی وتته‌یه‌کی ئینگلزیم پێشکه‌ش بکه‌یت؟

به‌ چاوان گۆڵه‌که‌م.
Be loving to those who do not love you, because they may change.

هیوای سه‌رکه‌وتن و خۆشبه‌ختیت بۆ ده‌خوازیم

زۆر سوپاس گۆله‌که‌م زۆر خۆشحاڵ بووم به‌ پرسیاره‌کانت منیش هیوای
ته‌مه‌ن درێژی به‌خته‌وه‌ری بۆ تۆی ئازیز ئه‌خوازم هه‌ر لا خۆشیا بیت باوانم

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#33 2010-09-20 19:19:23

frishtaykurd
ئه‌ستێره‌ی دره‌وشاوه
WindowsXPMSIE7

وه‌لامی پرسیاره‌کانی به‌رێز  arabawanory

سه‌ره‌تا ده‌ست خۆشی له‌و به‌ڕێزه‌ ده‌كه‌م بۆ ئاماده‌كردنی ئه‌م میوانداریه‌
دوای ئه‌وه‌ش به‌خێرهاتنت ده‌كه‌م بۆ ئه‌م میوانداریه‌ هیوادارم به‌ پرسیاری ئه‌ندامان بێزار نه‌بیت هه‌میشه‌ خۆشحاڵ بیت

زۆر سوپاس کاک ئارا گیان نا بۆ بێزار بم زۆر زۆر خۆشحاڵم به‌ پرسیاره‌کانی ئه‌ندامه‌ ئازیزه‌کان زۆر سوپاس بۆ به‌ژداریت.

وه‌ منیش حه‌زم ئه‌م پرسیارانه‌ت لێبكه‌م به‌ هیوام بێزارت نه‌كه‌م

زۆر خۆشحاڵم به‌ پرسیاره‌کانت نا ئازیزم بێزار نابم زۆر خۆشحاڵم.

1-كاتێك ئه‌ندامێك له‌ میوان ده‌پرسێت:ته‌مه‌نت چه‌نده‌؟ یان ئه‌گه‌ر ئه‌ندامێك له‌ تۆ بپرسێت ته‌مه‌نت چه‌نده‌؟ هه‌ستت چۆن ده‌بێت؟

هه‌ست به‌ دڵ خۆشیه‌کی زۆر ئه‌که‌م زۆر ئاساییه‌‌ هه‌ر ئه‌ندامێک له‌ ته‌مه‌نی من بپرسێت.

2-گریمان به‌ڕێزت به‌ دوو ڕۆژ سه‌رقاڵی وه‌رگێڕانی بابه‌تێكی،كاتێك ئه‌ته‌وێت بابه‌ته‌كه‌و دابنێیت به‌تایبه‌تی له‌ به‌شی هه‌مه‌ڕه‌نگ یان هه‌ربه‌شێكی تر كه‌ بابه‌تی زۆری لێ داده‌نرێت هه‌ر كه‌ بابه‌ته‌كه‌و دانا له‌ كوردژین ده‌رچۆ ماوه‌ی 2 كاتژمێر ده‌بینیت بابه‌ته‌كه‌ت له‌ ژێره‌وه‌یه‌ ئه‌و كاته‌ هه‌ستت چۆن ده‌بێت؟یان قه‌ت ئه‌ڵێی خۆزگه‌ ئه‌م بابه‌ته‌م دانه‌نابایه‌؟

نا قه‌ت ناڵم خۆزگه‌ دامنه‌نابوایه‌ چونکه‌ ئه‌وه‌ ئه‌گه‌ریته‌وه‌ سه‌ر ئه‌ندامان که‌ تا چه‌ند حه‌زیان له‌ بابه‌تی منیان که‌ردووه‌ یان نا وایه‌ به‌ بابه‌ته‌که‌م ماندوو ئه‌به‌م به‌لام هه‌ست به‌ هیچ ناکه‌م ئه‌گه‌ر ئه‌ندامان ده‌ست خۆشیم لێ نه‌که‌ن یان بابه‌ته‌که‌م بچێته‌ ژێره‌وه‌ زۆر ئاساییه‌ برا گیان.

3-وته‌یه‌ك هه‌یه‌ ده‌ڵێت:(ئافره‌تان دوو كات ده‌گرین:؟-كاتێك هه‌ڵ ده‌خه‌ڵه‌تێن!؟-وه‌ كاتێكیش ده‌یانه‌وێ كه‌سێك هه‌ڵ خه‌ڵه‌تێنن!؟)ئایا ئه‌م وته‌یه‌ ڕاسته‌؟یان هۆیه‌كی تری گریانی ئافره‌ت به‌زۆری چیه‌؟

زۆر شت هه‌یه‌ که‌ ئافره‌ت ئه‌گرینێت زۆر راستا ئافره‌ت کاتێک هه‌ڵ ده‌خه‌ڵێتن زۆر ئه‌گرێن چونکه‌ گاڵته‌ به‌ هه‌ست وسۆزیان ئه‌کرێت خوا ئافره‌تانی زۆر به‌ ناسکی دروست که‌ردووه‌ زۆر شت هه‌یه‌ چاوی ئافره‌تان به‌ گریان ده‌نێت کاتێک ئافره‌ت دڵی ئه‌شکێت کاتیک خیانه‌تی لێ ئه‌کرێت کاتێک ئازیزترین که‌س له‌ لایان دادبرێت کاتێک هه‌ست به‌ که‌می ئه‌کات کاتێک غه‌دریان لێ ئه‌کرێت که‌ هیچ تاوانیان نیه‌ کاتێک خوشه‌ویسته‌که‌یان به‌ چێیان ده‌هلێن وه‌ پیوه‌ندی له‌گه‌ڵ ئافره‌تێکی تر ئه‌به‌ستن کاک ئارا زۆر شتی تریش هه‌یه‌ که‌ ئافره‌تان زۆر بۆی ئه‌گریین ئه‌مه‌نه‌ چه‌ند نمونیکی بچوکن من بۆ تۆ باسم که‌ردوه‌.

4-چی ده‌ڵێت به‌و كه‌سانه‌ی كه‌ كاتێك بابه‌تی كۆپی دێنن دایان ده‌نێن وه‌ مافی تۆی به‌ڕێزیش نامێنێت‌ به‌وه‌ی كه‌ بابه‌ته‌ وه‌ڕگێراوه‌كه‌ت ده‌كه‌وێته‌ ژێره‌وه‌؟ئه‌ی چی به‌وانه‌ ده‌ڵێت:كه‌ ئه‌ندامن له‌ یانه‌و بابه‌تی ئه‌ندامی تری یانه‌كه‌مان ده‌بات و ئاماژه‌ به‌ ناوی وه‌رگێره‌كه‌ نادات واته‌ مافی ئه‌و كه‌سه‌ ده‌خوات؟

زۆر ئاساییه‌‌ کاک ئارا چونکه‌ بابه‌ته‌ کوپیه‌کانیش سودی هه‌یه‌ بۆ ئه‌ندامان کاتێک ئه‌ندامه‌کان له‌ ماڵپه‌ره‌ کوردیه‌کان بابه‌ت ده‌نیین بۆ یانه‌ ئه‌وه‌ش سودی هه‌یه‌ .به‌لام کاتێک ئه‌ندامان با‌به‌تی وه‌رگێراوه‌کانی ئه‌ندامانی یا‌نه‌ ئه‌به‌ن بۆ یانه‌یکی تر بێ ئه‌وه‌ی ئاماژه‌ به‌ ناوی ئه‌ندامه‌که‌ بکات به‌ رای من ئه‌وه‌ کارێکی زۆر ناشرینه‌ چونکه‌ ئه‌و ماندوو بونه‌ی ئه‌ندامه‌که‌ به‌ فیرو ئه‌چێت به‌ رای من هیچ جیاوازیه‌کی نیه‌ له‌گه‌ڵ دزی.

5-به‌ بابه‌تی كام ئه‌ندام زۆر سه‌رسامیت؟

من پێشتر باسم که‌ردوه‌ به‌لام چاره‌کی تریش باسی ئه‌که‌مه‌وه‌ من زۆر سه‌رسامی بابه‌ته‌کانی کاک سیروان و کاک یادگار سۆزی گیان و کاک داریان و کاک مه‌ریوان باوه‌نوری و ڤیان گیان و هاونازی گۆڵ و فریشته‌ی جوانی و کاک سورێن به‌ بابه‌تی ئه‌م به‌رێزانه‌ زۆر سه‌رسامم هیوای سه‌رکه‌وتن و به‌خته‌وه‌ری بۆ هه‌ر هه‌مویان ئه‌خوازم  هیوادارم هه‌ر به‌رده‌وام بن له‌ کاره‌ جوانه‌کانیان.

6- كام به‌شی كوردژینت رق لێیه‌؟وه‌ كامه‌شیانت خۆش ده‌وێت؟

من ره‌قم له‌ هیچ به‌شێکی کورد ژین نیه‌ هه‌موو به‌شه‌کانی زۆر به‌ سوودن بۆ من.

وه‌ هیوادارم كه‌ بێزارم نه‌كردبیت به‌ پرسیاره‌كانم
دووباره‌ به‌خێر بێیت وه‌ ده‌ست خۆش بۆ ئه‌وه‌ی له‌گه‌ڵ پرسیاره‌كاندا خۆت ماندوو ده‌كه‌یت.،،،سوپاس

نا برا گیان هیچ بێزار نه‌بۆمه‌ زۆر خۆشحاڵ بووم به‌ پرسیاره‌کانت هیوای ته‌مه‌ن درێژی و
به‌خته‌وه‌ری بۆ تۆی ئازیز ئه‌خوازم هه‌ر سه‌ر که‌وتوو بیت برا گیان

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#34 2010-09-20 21:52:58

؟دنـــا ؟
کازیوەی یانە
شوێن: ♥ ســلێمانی دڵ♥
ڕێكه‌وتی به‌ ئه‌ندامبوون‌: 2009-09-11
دواترین سه‌ردان: 2015-07-27
په‌یامه‌كان: 1483
WindowsVistaFirefox

بەخێر بیت خاتوو فریشتە یانەت رووناک کردەوە!
هەرچەندە دواکەوتم  بەڵام فریا کەوتم پرسیارەکانم بکەم
((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

١-خاتوو فریشتە لە چی شوینیک لە دایک بوو ! زیاتر لە کوی ئارامە. هەست بە خۆشی ئەکات

٢-زمانی ئینگلیزی ئەزانیتو خۆت مامۆستایت،ئەی لەگەڵ عەرەبی چۆنیت!دوو زمانی سەرەکین بە لایەنی کەم ئەبیت یەکیکیان بزانیت باشترە؟

٣-ژیان چە پی بە خشیت؟خۆشی یان ناخۆشی؟

٤-رۆژی لە رۆژان وتوتە کوردستان جیئەهڵم و ئیتر هەرگیز ناگەریمەوە؟

٥-لە چی شتیک بێزار  ئەبیت! پیت ناخۆشە بەرامبەت بیکات؟

هەر خۆسی تۆی بەرێز خاتوو فریشتە خـــــان
تەمەن درێژ و سەرکەوتوو بیت ،،،،،،،

Kurdzhin

http://www.kurdzhin.info/up/uploads/images/kurdzhin-2830f3b407.gif

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#35 2010-09-20 23:17:49

شازه‌
کازیوەی یانە
ڕێكه‌وتی به‌ ئه‌ندامبوون‌: 2010-09-16
دواترین سه‌ردان: 2013-08-03
په‌یامه‌كان: 1363
WindowsXPMSIE7

dada  frishta  geyan  hich  prsiyarm  neya mn,,bas  hiwai  lash saghiw bardawamit  bo  daxwazm
hiwadarm  har  sarkawtw  bet,,la zhyanta

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#36 2010-09-21 16:58:32

frishtaykurd
ئه‌ستێره‌ی دره‌وشاوه
WindowsXPMSIE7

وه‌لامی پرسیاره‌کانی Ronyas

سه‌ره‌تا ده‌ست خۆشى بۆ کاک سیروان

فریشته‌ خان به‌ خیر بییت گیانى من
هیوادارم سه‌رکه‌وتووبیت له‌ ژیاندا

زۆر سوپاس گۆڵه‌که‌م منیش هیوای ژیانێکی خۆش بۆ تۆێ گۆڵ ئه‌خوازم.

ناوى پینج ئه‌ندام بلى که‌ حه‌ز به‌ ناسینییان بکه‌یت؟ئه‌زانم ک حه‌ز ئه‌که‌ى هه‌مووییان بناسیت به‌س ناوییان بلى

فریشته‌ی جوانی و سه‌راب و رونیاس و نما و دانا.

٢جوانترین بابه‌ت لاى فریشته‌ چییه‌؟ به‌مه‌رجى ئه‌ندام ئاماده‌ى کردبیت واته‌ کۆپى نه‌بیت ٥ بابه‌تم پیبلى؟

زۆرن به‌لام تۆ پێنچ بابه‌تت ئه‌وێت.  » دوستکراوه‌کانی خوای گه‌وره‌ و مرۆڤه‌کان ببینه‌.. پێی ووت،، خۆشم ئه‌وێیت ،لێت ئه‌بوورم به‌ڵام له‌ یاد ناچن. هـــــه‌ژاری چــیـــه‌؟؟ یـــان هــه‌ژار كێـیــه‌؟؟

روانگه‌ی دنیای مناڵ.. ئه‌م بابه‌تانم زۆر

به‌ دڵ بۆ .

پیناسه‌ى وشه‌ى سه‌راب بکه‌؟

سه‌راب:یه‌کێکه‌ له‌ چوره‌کانی فێڵه‌کانی چاو ئه‌و کاتانه‌ دروست ئه‌بێت کاتێک هه‌ر شتێک زۆر خۆشه‌ویست بێت لامان له‌ پێش چاوی خۆمان ئه‌بینین کاتێک لێ نیزیک ئه‌بینه‌وه‌ وه‌ک لم له‌ به‌ر چاومان هه‌ڵده‌وه‌رێت.
هاورى ئازیزه‌که‌م هیوادارم ماندووم نه‌کردبیت گیانه‌

ئه‌م وینه‌یه‌ش پیشکه‌ش به‌ تۆ هیوادارم به‌ دلت بیت

زۆر سوپاس هاوری نازداره‌کام زۆر زۆر خۆشحاڵ بووم به‌ پرسیاره‌کانت
گۆڵه‌که‌م هیچ مانددت ناکردوومه‌.زۆر زۆر سوپاس بۆ ئه‌م دیاره‌ جوانایه‌ زۆر زۆر جوانه‌ هیفاء گیان ده‌سته‌کانێت خۆش بیت
ماڵه‌که‌م زۆر دڵ خۆش بۆم به‌ دیاریه‌که‌ت هه‌ر سه‌رکه‌وتوو بت له‌ هه‌ومو بواره‌کانی ژیانت.

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#37 2010-09-21 17:22:41

frishtaykurd
ئه‌ستێره‌ی دره‌وشاوه
WindowsXPMSIE7

وه‌لامی پرسیاره‌کانی دانا گیان

بەخێر بیت خاتوو فریشتە یانەت رووناک کردەوە!
هەرچەندە دواکەوتم  بەڵام فریا کەوتم پرسیارەکانم بکەم
((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

زۆر سوپاس گۆڵه‌که‌م ساباته‌که‌ به‌ پرسیاره‌کانی تۆ روناکتره‌
زۆر خۆشحاڵ بۆم به‌ پرسیاره‌کانێت

١-خاتوو فریشتە لە چی شوینیک لە دایک بوو ! زیاتر لە کوی ئارامە. هەست بە خۆشی ئەکات

من خۆم خه‌لکی شاری ئاکرێم به‌لام له‌ شاری هه‌ولێر له‌ دایک بۆمه‌ .باوه‌ر بکه‌ کاتێک سه‌ره‌دانی یانه‌ ئه‌که‌م ئه‌و کات زۆر ئارامم و دڵ خۆشم .

٢-زمانی ئینگلیزی ئەزانیتو خۆت مامۆستایت،ئەی لەگەڵ عەرەبی چۆنیت!دوو زمانی سەرەکین بە لایەنی کەم ئەبیت یەکیکیان بزانیت باشترە؟

له‌ زمانی عه‌ره‌بیش زۆر باشم ئه‌توانم قسه‌ش پێ بکه‌م زۆر حه‌زیشم لێیه‌ زمانێکی زۆریش خۆشه‌.

٣-ژیان چە پی بە خشیت؟خۆشی یان ناخۆشی؟

ژیان زۆر شتی پێ به‌خشیوه‌م به‌لام ناخۆشیه‌که‌ زیاتر له‌ خۆشیه‌که‌ی به‌ منی به‌خشیوه‌.

٤-رۆژی لە رۆژان وتوتە کوردستان جیئەهڵم و ئیتر هەرگیز ناگەریمەوە؟

هه‌رگیز نامه‌وێت له‌ وه‌لاته‌که‌م دوور بکه‌ومه‌وه‌.

٥-لە چی شتیک بێزار  ئەبیت! پیت ناخۆشە بەرامبەت بیکات؟

له‌ روتین زۆر بێزار ئه‌بم .یانی هه‌موو رۆژ هه‌ر هه‌مان شت بێت له‌ وه‌ زۆر زۆر بێزارم.

هەر خۆسی تۆی بەرێز خاتوو فریشتە خـــــان
تەمەن درێژ و سەرکەوتوو بیت ،،،،،،،

زۆر سوپاس دانا گیان زۆر زۆر دڵ خۆس بووم به‌ پرسیاره‌کانێت
هیوای به‌خته‌وه‌ری و به‌رداوامی بۆ تۆی گۆڵ ئه‌خوازم هه‌میشه‌ له‌ خۆشی و شادیدا بژیت باوانم.

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#38 2010-09-21 17:27:04

frishtaykurd
ئه‌ستێره‌ی دره‌وشاوه
WindowsXPMSIE7

وه‌لامی پرسیاره‌کانی به‌رێز yaldz

dada  frishta  geyan  hich  prsiyarm  neya mn,,bas  hiwai  lash saghiw bardawamit  bo  daxwazm
hiwadarm  har  sarkawtw  bet,,la zhyanta

زۆر زۆر سوپاس ئازیزم زۆر دڵخۆش بۆم به‌ به‌ژداریت منیش هیوای ژیانێکی پر ئاسووده‌و به‌خته‌وه‌ری و ئارامی بۆ تۆی به‌رێز ئه‌خوازم له‌ خوای گه‌وره‌ داوا ئه‌که‌م بگیت به‌ هه‌موو ئاوات و هیواکانت هه‌ر سه‌رکه‌وتوو بیت له‌ هه‌موو بواره‌کانی ژیانت باوانم .

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#39 2010-09-21 18:24:06

frishtaykurd
ئه‌ستێره‌ی دره‌وشاوه
WindowsXPMSIE7

رێزو سوپاسیم بۆ هه‌ر هه‌مووتان

له‌ کۆتایدا ئه‌مه‌وێت سوپاسی هه‌موو ئه‌و ئه‌ندامه‌ خۆشه‌ویستانه‌م بکه‌م که‌ به‌ژداریان که‌رد به‌ پرسیاره‌ رازاوه‌کانیان ساباته‌کایان زیاتر جوانتر بۆ به‌ پرسیاره‌ ره‌نگینه‌کانی ئیوی خۆشه‌ویست سه‌ره‌تا ئه‌مه‌وێت زۆر سوپاسی سۆزی و کاک سیروان بکه‌م که‌ منتان هه‌ڵبژارد منێش به‌م به‌ گۆڵێك له‌م ساباته‌ رازاوایه‌...هیواداره‌م مێوانێکی روح سوک بوبییتم لای ئێوی ئازیزو خۆشه‌ویست ئومیدوارم که‌ توانیبتێم به‌ گوێره‌ی پرسیاره‌کانی ئێوی وه‌لامی ئێوه‌م دابێته‌وه‌ ببوره‌ن ئه‌گه‌ر هه‌ر که‌م و کۆریه‌که‌م که‌ هه‌م بووبێت زۆر سوپاس بۆ برای بچوکم رێگاو شیاو سوپاس بۆ هونراوه‌که‌ت ئازیزم سوپاس بۆ ماڤی گیان زۆر سوپاس بۆ گه‌لێنه‌که‌م سوپاس بۆ خه‌لات هه‌ڵبچه‌یی زۆر سوپاس بۆ بروا باتاسی سوپاس بۆ سۆزی گۆڵ سوپاس بۆ عاشقی من سوپاس بۆ کاک سورێن سوپاس بۆ فریشته‌ی جوانی سوپاس بۆ کاک مه‌ریوان باوه‌نوری سوپاس بۆ کاک سیروان زۆر سوپاس بۆ کاک یادگار سوپاس بۆ ڤیان گیان سوپاس بۆ هاوناز گیان سوپاس بۆ ئارا باوه‌نوری سوپاس بۆ رونیاس گیان سوپاس بۆ دانا گیان سوپاس بۆ یالدز گیان.........دووباره‌ ده‌ست خۆشیتان لێ ئه‌که‌م به‌ به‌ژدایتان زۆر دڵ خۆش بووم به‌ پرسیاره‌کانتان هیوای ژیانێکی پر ئاسووده‌و به‌خته‌وه‌ری بۆ یه‌ک به‌ یه‌کێتان ئه‌خوازم هیواداره‌م هه‌ر سه‌رکه‌وتوو بن له‌ هه‌موو بواره‌کانی ژیانتان هه‌ر ته‌مه‌ن درێژو سه‌رفیراز بن هیوای خۆشی بۆ هه‌موو لاێک ئه‌خوازم کاتتان شاد ئازیزانم

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

خوارووی مه‌كۆ

Your IP Address : 34.225.194.144