❤❤یـــانەی کوردژیـن/Kurd Zhin❤❤/ / به‌شی یه‌ک له‌ ئه‌شقی باوان

.

نازناو:  وشه‌ی تێپه‌ڕبوون:    |  

ئاگاداری

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌ڕێزان : هه‌رکاتێک کێشه‌یه‌ک یان په‌یامێکی ناشیاوت به‌رچاو که‌وت له‌یانه‌دا ئه‌توانن په‌یوه‌ندی بکه‌ن به‌ :_

1- بەڕێوەبەری یانە Hemn Zanko لە کوردستان بە ئمێڵی ( hemn_kurdzhin@yahoo.com ) .. ژمارەی مۆبایل ( 07736993749 )

2- به‌ڕێوه‌به‌ری گشتی ( ReKaN ) له‌ ئه‌وروپا به‌ ئیمێڵی ( Rekan_uk@hotmail.com ) ، ژماره‌ ته‌له‌فوونی( 00447724242223) .

New Page 1

بابه‌ته‌ گرنگه‌کانی به‌کارهێنانی یانه‌  

#1 2007-09-28 16:20:24

په یوه ندخیام
ئه‌ ندام
شوێن: swed
ڕێكه‌وتی به‌ ئه‌ندامبوون‌: 2007-08-26
دواترین سه‌ردان: 2008-09-13
په‌یامه‌كان: 229
ویبگه‌

به‌شی یه‌ک له‌ ئه‌شقی باوان

پاش سلاو....
..............
زۆر جارکه‌سانێک ده‌بنه‌ قوربانی دابو نه‌ریتی کۆمه‌ڵ ده‌بنه کوشته‌ی ده‌ستی گه‌وره‌کان.....
په‌پوله‌ی عه‌شق و خۆشه‌ویستیان ده‌کوژنو ناهێڵن تێر بۆنی گوڵی به‌هار بکه‌ن
هه‌ربۆیه‌ پایز ده‌بێته‌ گه‌ڵا رێزانو شینی په‌پووله‌کان  گوڵه‌کانیش هێواش هێواش هه‌ڵده‌وه‌رن''''به‌هاری عیشق کۆتای دێت Ùˆ ٿرمێسکی زستان چاوه‌رێده‌کات که‌ هه‌وری قورگی لاوێکی وه‌کو شێرکۆ پربێتو به‌سه‌ر ئه‌م پایزه‌ خه‌ماویه‌دا ببارێنیت.....................
له‌و بروایه‌یت جارێکی که‌ په‌پووله‌ دڵی به‌ ژیان خۆشبێت!!!!!
که‌ ده‌زانێت ته‌مه‌نی درێژی ته‌نها وه‌رزێکه‌و روعی خۆزگه‌کانی بێباڵ به‌ره‌و مه‌له‌کوته‌کانی ئاسمان ده‌ٿرێ
ئاخر بۆ!!!!
تاکه‌ی ئاواته‌مانمان به‌کۆمه‌ڵ له‌ گۆرێکی پشت له‌ قیبله‌دا بنێژین!
تاکه‌ی خۆشه‌ویستی بکه‌ینه‌ تاوانو خۆزگه‌ی عه‌زه‌کانمان بمرێنین
له‌کاتێکدا خۆمان خاوه‌نی ئاواتین بۆ ئاواتی که‌سێکی که‌ بسوتێنین
بۆ ده‌بێ ده‌وری ئیزرایل ببینینو روعی لآوێکی وه‌کو شێرکۆ هه‌ڵکێشین
به‌ڵی شیرکۆ ئه‌و په‌پوله‌یه‌ بو که‌ حیشقی سوتا.....که‌ پایز له‌ به‌هاری دوور کرده‌ووه‌
لێره‌یا ده‌وه‌ستم .........!!   ØªØ§ ئه‌زانن شێرکۆ کێیه‌........ئه‌وکات خۆت ته‌واوی بکه‌!!!!................
لیره‌دا دیمه‌ سه‌ر باس  ببورن 
هه‌مو هه‌ٿته‌یه‌ک چاوه‌رێی به‌شێک له‌م ڕۆمانه‌ بن

باسی رۆمان

له‌کۆتای هاوین بوو سه‌ره‌تای وه‌رزی پایز له‌شه‌وێکی گه‌ڵا وه‌رین و ره‌شه‌بایه‌کی به‌هێز هه‌ستم به‌ بێتاقه‌تیه‌کی زۆر کرد بیرم کرده‌وه‌ که‌ من له‌مشاره‌دا دوورم له‌هه‌موو دۆست و که‌سه‌ خۆشه‌ویسته‌کانم بۆ ئه‌وه‌ی که‌مێک له‌ خه‌یاڵ و ئه‌ندێشه‌ دوور بکه‌ومه‌وه‌ په‌نام برد بۆ کۆمپوتیر له‌رێی ئینته‌رنێت ه‌ وه‌ چوم بۆ ماڵپه‌ره‌ کوردیه‌کان ه‌وه‌ که‌مێک سێری شاره‌ جوانه‌که‌ی سلێمانیم کرد به‌ وێنه‌و سێری ئاڵای کوردستانم کرد به‌راستی زۆر ته‌ئسیری لێکردم که‌ بیرم ئه‌کرده‌وه‌ من له‌م وڵاته‌دا بێئاڵام به‌چی سۆزێک ئاڵای وڵاتێک له‌بۆنه‌و ئاهه‌نگه‌کاندا به‌رز بکه‌مه‌وه‌که‌ جێگای بونی من نیه‌ ‌ کلتوری من زۆر له‌گه‌ڵ ئه‌م وڵاته‌دا جیاوازه ................

کلیکم له‌هه‌ر به‌شێک ده‌کرد په‌یجێکی خه‌ماوی بۆم ده‌کرده‌وه‌ یادگاریه‌ پرسۆزه‌کانی باوه‌شی دایک و خۆشه‌ویستیی هاورێ و نیشتیمانی.... ئه‌هێنایه‌وه‌ یادم.

به‌ڵام چیبکه‌م که‌ ژیان وای لێکردوم که‌ قه‌ده‌ر سه‌ری لێشێواندوم تا کۆڵه‌که‌ی خه‌م له‌ پشت بکه‌مو ڕێی سه‌ٿه‌ر بگرم ...!!1

ئاخ ده‌ستی زروٿ ره‌شبێ که‌ کوردی له‌کوردستان راوه‌ دونا........بۆ که‌س گوێمان لێناگرێت ئایه‌ ئه‌زانن (ستان)به‌مانی چی دێت له‌ دوای کورده‌وه‌؟!!!!!ئایه‌ ئه‌زانن ئه‌م ناوه‌ له‌که‌یه‌وه‌ چه‌سپاوه‌ به‌سه‌ر کورد؟؟؟؟؟

به‌ڵێ ستان به‌مانای ده‌وڵه‌ته‌و ئێمه‌ش کورده‌ یاخی بووه‌کانین!!!!!!1

به‌ده‌م خه‌یاڵه‌کانما وه‌ستام Ùˆ  خۆمه‌وه‌ وتم بۆ دور برۆم خۆ کوردستان کانزایه‌که‌ بۆ داگیرکه‌ران.1

ئیتر کرته‌یه‌کم کردو چومه‌ ناو یه‌کێک له‌ مه‌کۆ کوردیه‌کان

هه‌ستم کرد چه‌ند وه‌خته‌ خه‌یاڵم ٿرۆکه‌یه‌ک بوو ئێستا له‌ کوردستان دایبه‌زاندم.

چونکه‌ له‌وێ چه‌نده‌ها خوشکو برای کوردم ناسی هه‌ریه‌که‌و خاوه‌نی خه‌م و مه‌عاناتێکی خۆی بوو

هه‌رئه‌وه‌بو له‌وێ کاکه‌ شێرکۆشم ناسی ،،،،زانیم که‌سێکی زۆر به‌رێزه‌ چونکه‌ له‌گه‌ل نوسینی هه‌ر په‌یامێکم چه‌نده‌ها وشه‌ی رێزی ئه‌کرده‌ چه‌پکه‌ گوڵیکو به‌دیاری بۆی ئه‌ناردم

هه‌ربۆیه‌ هاورێیه‌تیمان زیاتر پته‌و بوو تێکه‌لاوی ئه‌ندێشه‌کانی بووم هه‌ستم کرد کۆمه‌لێک خه‌م دلی گرتووه‌

به‌جۆرێک که‌ ٿشاری کردۆته‌ سه‌ر باری ده‌رونی...1

تارۆژێک قٿڵی ده‌رگای نهێنیه‌کانی بۆ شکاندم له‌کاتێکدا زۆرده‌مێک بو به‌دیلی خه‌می له‌دڵی خۆی نابوو هه‌تا ئه‌هات روی له‌ زیاد بون ئه‌کرد چیکه‌ جێگای خه‌م نه‌ما تا له‌دڵی خۆی بگرێت

هه‌ر ئه‌وه‌ بوو به‌راشکاوی ده‌رگای رازه‌کانی بۆم ئاوالاکردوو رێگه‌یدا بۆساتێک ببمه‌ میوانی ٿرمێسکه‌کانی

دواتر که‌وتینه‌ قسه‌ کا‌مێرای بۆم کرده‌وه‌ و میکیش چالاک بوو.

بینیم گه‌نجێکی جوانی چاوبرۆ ره‌ش پێستێکی پاکو روحێکی بێگه‌ردی هه‌بوو

به‌لام له‌ناخه‌وه‌ سوتاوی ده‌ستی ژیان بوو وه‌ک که‌ ئه‌یوت بۆ بژیم که‌ ژیان پربێت له‌ ئه‌ندێشه‌.........گله‌ی له‌ به‌ختی خۆی ده‌کرد به‌شێوه‌یه‌ک که‌ زۆر جار  وشه‌کانی ده‌چو بۆلایه‌کی Ú©Ù‡

داوام لێکرد باسی خۆی بکات بزانم بۆوا ره‌شبینه!!!!وتم شێرکۆ گیان ئه‌توانم له‌ژیانی تۆ بگه‌م؟

به‌خۆشعالیه‌وه‌ رایگه‌یاند زۆرده‌مێکه چاوه‌رێیه که‌سێک هه‌بێت داخی دلی خۆی بۆ باسبکات!!تابه‌ده‌م ره‌شه‌باوه په‌یامی عیشق به‌هه‌موو عاشقانی دنیا رابگه‌یه‌نێت!!!!!1

سێرکۆ..سه‌رچڵ من ئاشقم....1

سه‌رچڵ..چۆن ئاشقێک؟نیشتمان.......دایک........ئه‌وین.........؟

من ئاشقی شۆخێک بوو

ئیتر شێرکۆ مات بوو که‌وته‌وه‌ ناو ده‌ر‌یای خه‌یاڵ منیش وه‌ک مه‌له‌وانێک له‌ده‌یاکه‌ ده‌ر‌م هێنا ...جارێکی که‌ داوام Ù„ÛŽÛŒ کرد  له‌سه‌ره‌تاوه‌ بۆم باسبکات

شێرکۆ جگه‌ره‌یه‌کی داگیرساند ئاهیکی قوڵ له‌گه‌ل دوکه‌ڵی جگه‌ره‌که‌دا ده‌رهێنا Ùˆ وتی.......سه‌رچڵ گیان من له‌منداڵیه‌وه‌ هه‌رکه‌ له‌دایک بوم بێ هیوا بووم چونکه‌ دوای بونی من باوکم ئه‌مری خوای کرددوه‌ واته‌ من باوکی خۆمم نه‌بینیووه........من دور له‌سۆزی باوک بووم ..له‌هه‌موو ژیانما چاوه‌رێی ئه‌وه‌ نه‌بوم باوکم ئێواریه‌یه‌ک بێته‌وه به‌راکردن باوه‌شی پیا بکه‌م چونکه‌ بێباوک بووم  زۆر لام ئاسای بو که‌سێک Ù¾ÛŽÙ… بلێت هه‌تیو!!!!چونکه هه‌تیو مانای بێباوک به‌لام زۆر که‌س ئه‌م که‌لیمه‌یه‌ی پێجوان نیه‌!!!!1

زۆر له‌ ئیواران منالانی هاورێم ئه‌بینی به‌ده‌م هاواره‌وه‌ بۆلای باوکیان رایان ده‌کرد ..یان هاورێکانم ده‌یانوت ئه‌مساڵ ده‌رچم له‌مه‌کته‌ب باوکم پاسکیلم بۆ ده‌کرێت...منیش کزو بێهیوا بووم چونکه‌ خۆزگه‌کانم زۆر نائومێد بوون به‌ نائومێدیش سه‌‌ریان نایه‌وه‌

به‌هه‌ر حاڵ گه‌رباسی ژیانم هه‌موی بکه‌م ده‌بێت وه‌ک  پیرێژنه‌کانی سه‌ر تاعزێ به‌گریانه‌وه‌ سکاڵا بکه‌م که‌مێک به‌ده‌م قسه‌وه‌ وه‌ستاو جگه‌ره‌که‌ی کرده‌ ناو ته‌پڵه‌که‌که‌و ...وتی

هه‌ر به‌خه‌م منالیم گه‌وره‌ کرد

تاله‌ته‌مه‌نی بیست سالی دا له‌ مانگی ته‌موز بوو دنیا زیاد گه‌رم بو رۆژ به‌ره‌و درێژی ده‌چوو له‌ یه‌کێک له‌باخه‌ گشتیه‌کان دانێشتبووم که‌به‌هۆنی نه‌بونی کاره‌باوه‌ له‌ماڵ هاتبومه‌ ده‌ره‌وه‌ چونکه‌ زۆر گه‌رم بوو بۆ ئه‌وه‌ی که‌مێک پشو بده‌م رێی ئه‌م باخه‌م گرتبوو

دره‌ختێکی چرم کردبو به‌ هاوڕێم پشتم پێوه‌ی دابوو  بیرم بۆ لای ئه‌وشۆخه‌ ده‌چوو که‌ شه‌وی رابردو له‌ماڵمان بوو سکاڵام ده‌کرد بۆ خه‌یاڵه‌کانم تا ته‌نیایییان پێوه‌ دیار نه‌بێت

کاتێک ئاورم دایه‌وه‌ به‌رزانی هاورێم لام دانیشتبوو سڵاوی لێکردم  منیش وه‌لامی سلاوه‌که‌م دایه‌وه

به‌رزان پێی وتم ها بۆ کوی؟؟!!!؟

سه‌ره‌تا تێنه‌گه‌یشتم

دواتر وتی  بۆ Ú©ÙˆÛŽ رۆیشتویت مه‌به‌ستم خه‌یاڵته!!!!!ØŸ

منیش وتم نه‌رۆیشتوم تازه‌ سه‌ره‌تایه‌

پرسیاری لێکردم سه‌ره‌تای چی؟تێناگه‌م سه‌لامه‌تیت!!!؟

به‌راستی که‌مێک کردمیه‌ پێکه‌نین چونکه‌ وه‌کو درامایه‌ک ئه‌مبینی به‌ڵام نه‌مزانی هاتووه‌ بانگیشتم ئه‌کات بۆ ئه‌وه‌ی به‌شداری له‌ ٿیلمێکی رۆمانسیدا بکه‌م

وتم به‌رزان گیان وا هه‌ست ئه‌که‌م خه‌ریکه‌ تێکه‌ڵی ئه‌وینێک ئه‌بم ئه‌ویش کچێکی روع سوکه......که ئێستا دڵم وه‌کو وڵاتێک ئه‌بینم وه‌کو جه‌نگی جیهانی دوه‌م چونکه‌ ئه‌مزانی له‌ پیلانی ئه‌وه‌دان دڵم بگرن

وتی چۆن به‌ڵای سه‌یر بوو قسه‌کانم

بۆم باسکرد که ئه‌وشۆخه‌ کچێکی ناسیاری خۆمانه خۆشه‌ویستی له‌دڵم گرتووه‌ هه‌ست ئه‌که‌م ئه‌و منی خۆشه‌وێتوو منیش خۆشم ئه‌وێت به‌ڵام نازانم چۆن بۆی ده‌ربرموو ئه‌م نهێنیه‌ی دڵم بدرکێنم

له‌وکاته‌یا به‌رزان زۆر رێگای نیشان دام ته‌نانه‌ت وتی که‌ بچمه‌ سه‌ر رێگای تا کارێک بکه‌م دڵم بێته‌ هێلانه‌ بۆ ئه‌م باڵداره Ùˆ نه‌‌لهێڵم بچێته‌ سه‌ر هیچ هێلانه‌یه‌کی روخاووی بیسه‌قٿ بۆ ئه‌وه‌ی جێی هه‌موو  خۆزگه‌کانی منالیم پربکاته‌وه‌

زۆر هه‌وڵم دا به‌لام له‌به‌ر ئه‌وه‌ی له‌م کاره‌دا ئه‌زمونم نه‌بوو نه‌ممه‌زانی چیبکه‌م

ماوه‌ی یه‌ک هه‌ٿته‌ به‌لای ماڵیانا ئه‌هاتمو ئه‌چووم بۆ ئه‌وه‌ی بیبینم له‌به‌ر ئه‌وه‌ی مه‌کته‌ب نه‌بوو کاتی چوونه‌ ده‌ره‌وه‌یم نه‌ ئه‌زانی

تارۆژێک لای ئێواره‌ بوو کراسێکی سپی و پانتۆلێکی سپی شیوه‌ چالسیم له‌به‌ردابوو به‌لای ماڵیاندا چووم

بینیم له‌گه‌ڵ کچیکدا ده‌روات که‌نه‌مده‌زانی کێیه‌

دوره‌و دور به‌دوای رۆیشتم نه‌یه‌زانی له‌دوایم هێواش هێواش هه‌نگاوه‌کانم ئه‌گۆری بۆ خێرای و له‌ناخه‌وه‌ ئه‌له‌رزیم

تا نزیک بومه‌وه‌ بۆ ئاستی شۆخان و ئه‌وکچه‌ی له‌گه‌ڵی دابوو

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#2 2007-10-08 19:57:37

شێرکۆ ره‌ئوف
ئه‌ندامی چالاک
شوێن: سلێمانی
ڕێكه‌وتی به‌ ئه‌ندامبوون‌: 2007-08-18
دواترین سه‌ردان: 2023-01-23
په‌یامه‌كان: 109

Re: به‌شی یه‌ک له‌ ئه‌شقی باوان

نازانم بة ج جوريك دةستخؤشيت لى بكةم لة كام ديرةوة دةست بى بكةم
جاوةكانت ماج ئةكةم كاكة بةيوةند كيان كاكة سةرجل كيان هةر بمينن بةقوبان