❤❤یـــانەی کوردژیـن/Kurd Zhin❤❤/ / چیرۆکی خه‌م

.

نازناو:  وشه‌ی تێپه‌ڕبوون:    |  

ئاگاداری

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌ڕێزان : هه‌رکاتێک کێشه‌یه‌ک یان په‌یامێکی ناشیاوت به‌رچاو که‌وت له‌یانه‌دا ئه‌توانن په‌یوه‌ندی بکه‌ن به‌ :_

1- بەڕێوەبەری یانە Hemn Zanko لە کوردستان بە ئمێڵی ( hemn_kurdzhin@yahoo.com ) .. ژمارەی مۆبایل ( 07736993749 )

2- به‌ڕێوه‌به‌ری گشتی ( ReKaN ) له‌ ئه‌وروپا به‌ ئیمێڵی ( Rekan_uk@hotmail.com ) ، ژماره‌ ته‌له‌فوونی( 00447724242223) .

New Page 1

بابه‌ته‌ گرنگه‌کانی به‌کارهێنانی یانه‌  

#1 2008-04-05 20:15:27

sanarya
ئه‌ندامی چالاک
شوێن: دانمارک
ڕێكه‌وتی به‌ ئه‌ندامبوون‌: 2007-11-26
دواترین سه‌ردان: 2008-11-03
په‌یامه‌كان: 154
ویبگه‌

چیرۆکی خه‌م

سڵاو به‌ڕێزان ئه‌میش چیرۆکێکی کچێکی داماو که‌ بۆ به‌ قوربانی بیرو باوه‌ڕ
کۆتای ساڵه‌کانی 80 کچ و کوڕێکی دراوسێمان ته‌مه‌نی لاویان بوو .له‌و کاته‌ی لاویاندا هه‌ستی خۆشه‌ویستیان گۆڕیه‌وه‌ .هه‌ر ئه‌و هه‌سته‌ وای لێکردن ئاگای بیرو باوه‌ڕیان نه‌ما .کتێك ده‌ڵێم بیرو باوه‌ڕ مانای باوه‌ڕ به‌ ئاین له‌ گه‌رمیان بێجگه‌ له‌ موسڵمان خه‌ڵکێکی که‌ ده‌ژین که‌ موسڵمان نین به‌ هه‌رحاڵ با باسی چیرۆکه‌که‌مان بکه‌ین
سۆز و میر
سۆز خوێندکاری دواناوه‌ندی ده‌بێت میریش گه‌نجی سه‌رده‌می ڕژێم ده‌بێت بۆیه‌ بێ به‌ش ده‌بێت له‌ خوێند .جه‌ند جار وه‌کو جه‌ندرمه‌ له‌سه‌ر ڕێگای خوێندنگا ده‌وه‌ستێت و له‌سه‌ر بان ئیشاره‌ت تا وه‌کو ڕۆژێك ئاخری کچ ڕازی ده‌بێت خۆشه‌ویستی وا له‌ هه‌ردووکیان ده‌کات وه‌کو له‌یل و مه‌جنون .
بۆ ئه‌وه‌ی زۆر له‌ ناخی سۆز بزانم به‌ڕاستی ته‌نها ئه‌وه‌ نه‌بێت له‌ سه‌ر بان وه‌کو دێوانه‌ خه‌ریکی ئیشاره‌ت بوو.به‌ڵام بۆ هه‌ستی میر وه‌کو Ú©ÙˆÚ•ÛŽÙƒ به‌ ئاسانی ئه‌توانی له‌ هه‌ستی تێبگه‌ی ئه‌ویش له‌ ڕێگه‌ی قسه‌ کردن Ùˆ گفتۆ Ú¯Û† له‌گه‌ڵی .میر هه‌میشه‌ خه‌ریك کتێبی خۆشه‌ویستی خوێندن بۆ وه‌کو شیرین Ùˆ فه‌رهاد  مه‌م Ùˆ زین جا زۆر به‌ ده‌نگی بارز هه‌موو درواسێکانی ناڕه‌حه‌ت کرد بوو.به‌لام ئه‌و کات کاتێکی تر بوو .خه‌ڵکی بیری له‌ هیچ نه‌ ده‌کرده‌وه‌ جونکه‌ هه‌موو گه‌ڕه‌ك وه‌ك یه‌ك ماڵ بووین جه‌ند جار خه‌ڵکی پێیان ده‌وت ئه‌ویش ده‌یگوت ئاشقم توخوا وازم لێبێنن.
به‌ڕێزان منیش ته‌مه‌نم زۆر منداڵ بوو له‌گه‌ڵ منداڵانی گه‌ڕه‌ك هه‌میشه‌ ڕێگر بووین له‌ ئاشقه‌کان تا ناچار ئه‌بون 50 یان 100 فلسیان ده‌داینێ وازمان ئه‌هێنا.سۆز زۆر جار نه‌ ده‌ڕۆشت بۆ خوێندنگا له‌گه‌ڵ میر به‌ جێبه‌ ڕبعه‌که‌ی گه‌رمیان ده‌ڕۆشتن بۆ ده‌ره‌وه‌ی شار به‌ڵام هاوڕێکیان که‌ شۆفێر بوو له‌گه‌ڵیان بوو نه‌وه‌ك شتێ نا به‌جێ بکه‌ن بۆیه‌ ئه‌ویش تاوانبار ده‌بێت له‌ گه‌ره‌ك.ئه‌م خۆشه‌ویستیه‌ چه‌ند ساڵی پێ چوو تا ئاواره‌ی ئێران بووین و هاتینه‌وه‌ ئه‌م ئیلاقه‌ هه‌ر ما جا هه‌موو گه‌ره‌ك به‌مه‌ی زانی ئێمه‌ش خوا لێمان ڕازی بێت له‌سه‌ر ڕێگای قوتابخانه‌ ده‌وه‌ستاین تاوه‌کو نه‌توانن نامه‌ش بگۆڕنه‌وه‌.
کار هاته‌ سه‌ر داخوازی باوکی میر ڕازی نه‌بوو .وتی من ئه‌زانم رازی نابن بۆیه‌ من روی خۆم ڕه‌ش ناکه‌م به‌هه‌ر حاڵ بوو پیاو مه‌عقولان جوونه‌ داخوازی ڕازی نه‌بوون 3 جار هه‌ر فایده‌ی نه‌بوو بۆیه‌ بڕیاری ئه‌وه‌یان دا هه‌ڵی بگرن ئێمه‌ش ته‌مه‌نمان گه‌شته‌ لاوێتی له‌ پلان Ùˆ پشتگیری میر ئاماده‌ بوین به‌ڵام چه‌ند که‌سێك که‌ له‌ ئێمه‌ گه‌وره‌تر بوون ڕازی نه‌بوون ئه‌ویش هۆکاری ئه‌وه‌ی ئێمه‌ عه‌شایه‌رین ئه‌مه‌ کارێکی جوان نییه‌ بۆیه‌ میر ناچار بوو ئه‌م پێشنیاره‌ قبوڵ بکات  بۆ جارێکی که‌ کار گه‌شته‌ ئه‌وه‌ میر ده‌یگوت هه‌ر به‌ زۆر ئه‌یهێنم تاوه‌کو پیاو مه‌عقولان جارێکی که‌ ڕۆشتن هه‌ر ڕازی نه‌بوون .ئه‌م جاره‌ میر هیچ چاره‌ی نه‌ما .نیمچه‌ Ú©Û†ÚµÛŽÚ©ÛŒ دا Ú˜Ù†ÛŒ هێنا ئه‌مه‌ش کاره‌ساتێك بوو بۆ سۆز ..ئیتر نان Ùˆ ئاوی سۆز به‌س گریان بوو چه‌ند جار میر ده‌یگوت ئێستاش هه‌ر تۆم خۆش ده‌وێت به‌ڵام دوای Ú†ÛŒ ئێستا خاوه‌نی 3 منداله‌ میر .له‌ دڵه‌وه‌ هه‌ر سۆزی خۆشتر ده‌وێت له‌ خێزانی به‌ڵام خێزانی خوا Ù„ÛŽÛŒ ڕازی بێت ڕێزی ئه‌و هه‌سته‌ی ده‌گرێت .
جا سوتانی سۆز لێره‌وه‌ ده‌ست Ù¾ÛŽ ده‌کات که‌ میری له‌ ده‌ست چوو زۆر ناخۆشه‌ به‌ڵام هه‌رچۆنێك بێت له‌وانه‌یه‌ که‌سێكی که‌ جێی بگرێته‌وه‌ .به‌ڵام نه‌خێر  ئاگری جێگای خۆی ڕاخست له‌ناو دڵی بۆیه‌ ئه‌بێت تا مردن بسوتێت به‌ ته‌نیا وه‌کو Ù…Û†Ù… ئه‌ویش له‌به‌ر ئه‌وه‌ی خزمێکی له‌ ده‌روه‌ی وڵات گه‌ڕایه‌وه‌ به‌ قسه‌ی خۆیان هاتۆته‌ داخوازی سۆز ئه‌وانیش ڕازی بوون.به‌ڵام ئه‌و که‌سه‌ به‌ مه‌سه‌له‌ی سۆزی زانیبوو بۆیه‌ ئه‌وه‌ دواین سه‌ردانی بوو بۆ کوردستان دوای ماوه‌یه‌ك وتیان کوڕه‌ له‌ سه‌یاره‌ وه‌رگه‌ڕاوه‌و مردوه‌ به‌ڵام کاس باوه‌ڕی به‌م شته‌ نه‌بوو.بۆیه‌ سۆز تامردن ئه‌بێت به‌ته‌نیا له‌گه‌ڵ یادگاریه‌کانی میردا سه‌ربنێته‌وه‌ میریش وه‌کو دێوانه‌ سه‌ری خۆی هه‌ڵگرتوو هات بۆ هانده‌ران خیزانیشی به‌جێ هێشت.

به‌ڕێزان هۆکاری ڕاززی نه‌بونی باوکی سۆز ئه‌وه‌ بوو میر موسڵمانه‌و ئه‌وان موسڵمان نین بۆیه‌ ڕازی نه‌بوو.
له‌ خۆشه‌ویستی ئه‌و سه‌رده‌مه‌  مرۆڤه‌کان یه‌کیان خۆش ده‌ویست جا Ú† کرێکار یان مامۆستا به‌ڵام ئێستا زۆر گۆڕاوه‌ به‌ داخه‌وه‌
Ù¾ÛŽØ´  2 ساڵ له‌ ماڵی برایه‌کی میر بووم زه‌نگی دا باسی ئه‌و ڕۆژانه‌م بۆ کرد زۆر پێکه‌نی Ùˆ وتی به‌س نییه‌ ڕازی نه‌بوو باوکی سۆز ئه‌گینا وا بڕیارم دابوو بچمه‌ سه‌ر دینی .جه‌ند جنێوێکی به‌ باوکی سۆزیش دا له‌ هه‌مان کاتدا..
منیش ده‌ڵێم

زیندوم یان مردوم خۆمیش نازانم
تۆ بڵێی ژیان وابێ من نه‌زانم
هه‌رگیز باوه‌ڕناکه‌م من له‌ ژیان دابم
نا نا ئێره‌ له‌ قیامه‌تیش ناچێت من بزانم
با سه‌یری ئاوێنه‌ که‌م بزانم
ئاخ من مردوم به‌لام به‌ خۆم نازانم
به‌ڵێ مردوم به‌ خۆم نازانم
کوا خۆ من هیچ برینێک نابینم
نه‌خێر من نه‌مردوم له‌ ژیانم
به‌وه‌ ده‌زانم بیستومه‌ مانای ژیان
فرمێسک و شین و گریان

--------------------------------------------------------------------------------

Kurdzhin
چه‌ند به‌ ژانه‌ ماڵئاوایی و سرودی گریان
چه‌ند به‌ ئێشه‌ بێته‌ به‌ر گوێم ئاوازی زریان
خۆزگه‌ ئه‌و کفنه‌م نه‌دیایه‌ کرایه‌ به‌رت
چی ئه‌بو په‌نجه‌م ببوایه‌ به‌ شانه‌ی سه‌رت؟

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌

#2 2008-04-05 21:54:48

په یوه ندخیام
ئه‌ ندام
شوێن: swed
ڕێكه‌وتی به‌ ئه‌ندامبوون‌: 2007-08-26
دواترین سه‌ردان: 2008-09-13
په‌یامه‌كان: 229
ویبگه‌

Re: چیرۆکی خه‌م

ده ست خۆش سه ناریا گیان په نجه کانت ماندوو نه بن ئه زیزم

له‌سه‌ر هێڵ نی‌یه‌